Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeraltı kablolarını söken çeteye darbe!

Büyükşehir Belediyesi ekipleri gibi görünerek, Türk Telekom'a ait yeraltına döşenmiş kabloları çalan çete çökertildi. Çetenin bu yolla 1.5 milyon liralık vurgun yaptığı belirtildi

Giriş Tarihi: 9.1.2013
İstanbul'un farklı ilçelerinde, şüphe çekmemek için Büyükşehir Belediyesi'ne ait yelek ve malzemeleri kullanarak Türk Telekom'a ait yer altı kablolarını çaldıkları tes- pit edilen hırsızlık şebekesi ortaya çıkarıldı. İlginç olay, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na başvuran Türk Telekom yetkililerinin, internet ve telefon hizmeti sağladıkları yer altı kablolarının çalındığını ve vatandaşlara sağladıkları telefon ve internet hizmetlerinde kesintiler meydana geldiğini bildirmesi üzerine ortaya çıktı. Hırsızlık Büro Amirliği'ne bağlı ekipler, hırsızlık olaylarının meydana geldiği güzergahlardaki güvenlik kamera görüntüleri ve MOBESE kayıtlarını inceledi. Koydukları "Verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dileriz" tabelası ve dubalarla trafiği kapatarak hırsızlık yaptıkları belirlenen şüphelilerin, logar kapaklarını açarak kanallara girdikleri kamera kayıtlarına yansıdı. Görüntülerde, şüphe çekmemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait yelekler giyen ve malzemeleri kullanan kişilerin, kamyonlarla yerin altından kabloları çektikleri, yüzeye çıkartılan kabloları vidanjörle makaraya sardıktan sonra kamyonlara yükleyerek çaldıkları tespit edildi. Dört gün önce İstanbul, Ankara ve Bartın'da yer alan 18 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Şebekenin elebaşı oldukları belirlenen Şaban A., kardeşi Sabri A. ve Murat B.'nin aralarında bulunduğu 1'i kadın 49 kişi gözaltına alındı.

10'ARLI GRUPLAR
Şaban A., Sabri A. ile Murat B.'nin aynı suçtan ötürü Emniyet'te sabıka kaydı bulunmasına rağmen halen kablo döşeyen firmalarda usta olarak çalıştıkları ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İSKİ'ye ait yelekler ve araçlarla gece geç saatlerde 10'ar kişilik gruplar halinde hırsızlık yaptıkları belirlenen şüphelilerin çaldıkları anlaşılan 1.5 milyon lira değerindeki bakır ve fiber optik kablolar, hurda olarak satıldıkları yerlerden ele geçirilerek Türk Telekom'a teslim edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeraltı kablolarını söken çeteye darbe!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN