Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kısa mesafe gitmeyene 'Akıllı taksimetre' engeli

İstanbul'da, kısa mesafede yolcu taşımak istemeyen taksicileri yeni nesil taksimetreler engelleyecek. Yeni sistemle taksiler tek merkezden kontrol edilebilecek. Sistemle güvenlik önlemleri de artacak

Giriş Tarihi: 10.1.2013
İstanbul'da taksicileri tek merkezden kontrol edebilecek ve denetleyebilecek sistem, önümüzdeki günlerde hayata geçecek. Kısa mesafede yolcu taşımak istemeyen taksicileri yeni nesil taksimetreler engelleyecek. Taksinet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Birtan Pabuçcu, "Yeni sisteme göre çağrı alan taksicinin kısa mesafeye gitmeme gibi bir lüksü olmayacak." dedi.

365 TAKSİYE CEZA KESİLDİ
İstanbul Valiliği tarafından 2012'nin son 2 ayında yapılan taksi denetimlerinde, kısa mesafe için yolcu almayan 365 taksiye toplam 26 bin 280 TL, yasak yere park eden bin 684 taksiye 121 bin 248 TL para cezası uygulandığı açıklanmıştı. Türkiye'ye getirilen ve geliştirilen yeni nesil taksimetreler ile kısa mesafe, güvenlik gibi problemleri çözülmüş olacak. Taksiciler çağrı merkezi ile müşteriye yönlendirilecek ve kontrol edilecek. Taksici çağrı merkezinden gelen yönlendirme ile yolcuyu alacak ve istediği yere götürecek. Yolcu, ücreti ve yol bilgilerini arka koltuktaki ekrandan görebilecek. Ödeme nakit, kredi kartı, cep telefonu ve internet üzerinden olabilecek. Güvenlik kamerası yerleştirilecek hırsızlık, güvenlik konusunda sıkıntı yaşanmayacak. Sitem hakkında bilgi veren Taksinet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Birtan Pabuçcu, "Cihazımız yeni nesil akıllı taksimetre. Araç içi donanım olarak adlandırılıyor. Taksici çağrı merkezi veya ayrı çalışmak istediği zaman şifresini girerek taksisini aktif hale getiriyor. Taksiyi sigortasız sürücü kullanamayacak. Taksimetreyi açmak isteyen sürücü kendisine verilen şifre ile sisteme giriş yapmak zorunda. Bu şekilde, sigortasız sürücülerin de önüne geçilmiş olunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısa mesafe gitmeyene 'Akıllı taksimetre' engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN