Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mutlu evliliğin sırları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Rahime Beder Şen, ''Evlilikler sağlıklı oluşursa, toplum da sağlıklı olacaktır'' dedi.

Giriş Tarihi: 10.1.2013 16:03 Güncelleme Tarihi: 10.1.2013 16:15
Şen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin işbirliğiyle bir otelde düzenlenen evlilik öncesi eğitim programı eğiticilerinin seminerine katıldı. Şen, bakanlık olarak, evlenecek çiftlerin iletişim becerilerini artırmak amacıyla çalışma başlattıklarını anımsattı.

Yeni yuva kuracak çiftlerin eğitimine çok önem verdiklerini, onların sağlıklı iletişim kurma yolları konusunda farkındalık oluşturmak, çatışma çözümü ile ilgili birtakım beceriler edinmek, evlilik, sağlık ve hukuk konusunda bilgiler vermek amacıyla eğitim programlarını düzenlediklerini ifade eden Şen, şöyle konuştu:
''Bütün Türkiye'de programın yaygınlaşması için Belediyeler Birliği ile hem belediyelerimizin eğitimcilerine hem de Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerinde görev yapan meslek elemanlarımıza eğitimler veriyoruz. Onların da illerinde bu eğitimlerin düzenlenmesini istiyoruz. Evlilikler sağlıklı oluşursa, toplum da sağlıklı olacaktır. Bundan hareketle sağlıklı bir evlilik kurumu, sağlıklı aile kurumu oluşturmak için bu eğitimlere çok önem veriyoruz.''

Şen, bütün toplumlarda boşanma oranlarının giderek arttığını, yaptıkları araştırmalarda boşanmaların birçoğunun aslında normalde sağlıklı iletişim kurarak çözümlenebilecek konular üzerinden gittiğini tespit ettiklerini ifade ederek, bu nedenle evlilik öncesi eğitimlerle farkındalık oluşturduktan sonra ailelerin sağlıklı ve huzurlu bir yuva oluşturacaklarına inandığını söyledi.

Türkiye'de 9 bölgede söz konusu çalışmaları yürüttüklerini, Diyarbakır'ın da 8. bölge olduğunu, eğitimler tamamlandıktan sonra yaklaşık 2 bin kişiye ulaşmış olacaklarını anlatan Şen, ''Yaptığımız pilot çalışmamızda bugüne kadar 200 civarında yeni evlenecek çifte bu eğitimi verdik. Onlardan aldığımız geri dönüşlerde çok memnun olduklarını, aslında önce eğitime karşı çıktıklarını ama eğitimi aldıktan sonra güzel bilgiler edindiklerini gözlemledik'' diye konuştu.
SEVGİ EMEK İSTER

Daha sonra ''Evlilikte iletişim ve yaşam becerileri'' konulu sunumunda mutlu bir evliliği oluşturmanın püf noktalarını anlatan Şen, sevginin insanı bir şeye veya kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu olduğunu belirterek, sevginin yanındaki en önemli unsurun saygı olduğunu söyledi.

Şen, evlilik ilişkisinin kalıcı ve uzun olabilmesi için sevgi kadar saygının da önemli olduğuna değinerek, sevgiyi hissetmenin yetmeyeceğini, onu göstermek ve ona emek vermek gerektiğini vurguladı. ''Seni seviyorum sen benim için çok önemlisin çok değerlisin, şeklindeki sözlerle ona değer verdiğinizi göstermek, sevgiyi göstermenin yollarından biri. Mutlu bir evliliğin önündeki en önemli engel bencillik'' diyen Şen, eşlerinin birbirine zaman ayırması, iyi arkadaş olabilmesi, ortak paylaşımlar, serbest zamanları beraber paylaşma konusunda istekli olmalarının eşler arasında güçlü bir bağ oluşmasına neden olduğunu belirtti.

Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Oktay Taş ise toplumun temelini oluşturan aile kurumunun güçlendirilmesi kapsamında planlanan söz konusu çalışmanın aile kurumunun yeniden güçlendirilmesine katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

İki gün sürecek seminere, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Elazığ, Tunceli, ve Şırnak'tan il müdürleri ile meslek çalışanları katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mutlu evliliğin sırları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN