Meteoroloji'den yağış uyarısı

Giriş Tarihi: 12.1.2013 10:23 Güncelleme Tarihi: 12.1.2013 11:16

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin iç ve batı kesimlerinde görülecek yağışların, Antalya'da çok kuvvetli(51-75 kg/m2), Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Balıkesir'in Ege kıyılarındaki ilçeleri, Çanakkale'nin güneyinde), Bursa, Kütahya, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI:
Hava sıcaklıklarının, kuzey, iç ve batı bölgelerde 4 ila 8 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (lodos), akşam saatlerinde Marmara'da kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Güney Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ ve ÇIĞ UYARISI: Yağışların Antalya'da çok kuvvetli(51-75 kg/m2), Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Balıkesir'in Ege kıyılarındaki ilçeleri, Çanakkale'nin güneyinde), Bursa, Kütahya, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), yağmur ve sağanak şeklinde olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı, ayrıca Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışı sonucu oluşan yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ LODOS ve BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI: Rüzgarın; Güney Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli (40-60 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BUZLANMA ve DON OLAYI UYARISI:
Ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde çok kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçeleri ile Çanakkale'nin güneyinde yer yer kuvvetli (21-50 kg/m2) olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, akşam ve gece saatlerinde İstanbul çevrelerinde kuzey ve kuzeybatılı yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

EGE: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, sabah saatlerinde Kütahya ile gece saatlerine kadar Kıyı Ege'de (İzmir, Aydın, Muğla) yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, Güney Ege kıyılarında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (40-60km/s) eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ:
Parçalı ve çok bulutlu, Kahramanmaraş ve Toroslarda kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur şeklinde görülecek olan yağışların Antalya il genelinde kuvvetli, yer yer çok kuvvetli geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Antalya körfezinde güney ve güneydoğulu (keşişleme) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeybatısı ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bölgenin doğusu ile Ankara, Kırıkkale ve Çankırı çevrelerinde kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur şeklinde olmak üzere, sabah saatlerinde Ankara, Eskişehir ve Çankırı çevrelerinde kuvvetli olması beklenmektedir. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; güney ve doğusunda, güney ve güneybatı (lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (30-50km/s) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah ve akşam saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde kar, kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Giresun ve Trabzon çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Çorum ile gece saatlerinde Amasya ve Tokat çevrelerinde karlakarışık yağmur ve kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur şeklinde olması bekleniyor. İç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde sis ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışlarının oluşturduğu kar örtüsü nedeniyle çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölgenin doğusunda yer yer sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ile zamanla sabah saatlerinde Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman ve Mardin çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölgenin doğusunda sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meteoroloji'den yağış uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN