Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağaç köküne atık suyla çöl yeşillendi

Alman bilim insanları, Mısır'ın İsmailiye kentinde, kanalizasyon sularını çölün ortasına ekilen fidanların köklerine damla şeklinde taşıyan projeyle yeşil alan kurmayı başardı

Giriş Tarihi: 14.1.2013
Yer Mısır'ın başkenti Kahire'den iki saat uzaklıktaki İsmailiye kenti. Çoğunluğu çölden oluşan bu topraklarda bugünlerde hummalı bir çalışma var. Mısır'da çölleri ağaçlandıracak bir sistem üzerinde çalışılıyor. Projenin sahibi olan Almanya'nın Münih Teknik Üniversitesi bilim insanları çölün sıcak ve kavurucu koşullarına uyum sağlayacak ağaç türlerini ekerek kanalizasyon suyunu hortumlarla köklerine damla damla enjekte eden bir sistem kurdu. Mısırlı bilim insanlarıyla ortak yürütülen proje şimdilik 200 hektar alan üzerinde deneniyor. İlk sonuçlar oldukça başarılı. Ağaçlar kök salmaya ve büyümeye başladı. Proje liderlerlerinden Prof. Reinhard Mosandl bol su ve çöl güneşinin ağaçlarının büyümesinde çok etkili olduğunu söyleyerek "Kanalizasyon suyunu sebze-meyve sulamada kullanamazsınız ama ön arıtmadan geçirdikten sonra ağaçları sulayabilirsiniz. 4 yıllık bu okaliptüs ağaçları örneğinde ortaya çıkan muazzam sonucu görüyorsunuz" diyor.

KOKUYA KARŞI 'BAKTERİ'
Ağaçlandırma bölgesine her gün 30 bin metreküp kanalizasyon suyu pompalanıyor. Arıtma havuzlarında kullanılan bakteriler, suyun kokmasını önlüyor. Arıtmadan geçirilmiş olmasına rağmen kanalizasyon suyunun yeraltı su kaynaklarına karışmaması için özen gösteriliyor. Bunun için kurulan özel sulama sisteminde, ağaçların köklerine kadar uzanan hortumlar suyu damla damla aktarıyor. Prof. Mosandl, böylece kanalizasyon suyunun doğrudan ağaca iletildiğini belirtiyor. Mosandl "Burada bir orman ekosistemi oturtmaya çalışıyoruz. Zeminin kuruluğunu göz önünde tuttuğunuzda henüz belli bir aşamanın başlamadığını görüyorsunuz. O da bakterisi ve solucanıyla toprakta maddenin dönüşümünü sağlayan yapı. Projemizin en zor kısmını bu aşama oluşturuyor" açıklamasını yapıyor. Suni orman; toprak, su ve ağaçların sürekli ölçüm ve gözetimini gerektiriyor. Münih Teknik Üniversitesi'nde görevli Mısırlı araştırma görevlisi Hani El Katip ise "Bu proje ağaç türünün seçiminden tohum kalitesine, dikim ve fidan aşamalarından sulamaya uzanan bir süreç. Okaliptüs, çölün ortasında yeşertilen ağaç türlerinden sadece biri. Çevre ve ekonomi açısından bunun anlamlı bir karar olup olmadığını ölçümler gösterecek. Projenin bölge iklimini de olumlu etkilemesi amaçlanıyor. Yılda 5.5 milyar metreküp kanalizasyon suyuyla 650 bin hektarlık alan ağaçlandırılabilir. Orman havadaki nem oranını ve yağış ihtimalini de artıracaktır" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağaç köküne atık suyla çöl yeşillendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN