'ndan açıklaması

'''' hastası 'ın Amerika'da tedavisi için 1 milyon dolara ihtiyaç olduğunu duyurmasının ardından yardım kampanyaları başlatılmıştı.

Giriş Tarihi: 14.1.2013 14:54 Güncelleme Tarihi: 14.1.2013 15:38
, "" hastası 'ın ince bağırsak nakli için yurt dışına gitmesi gerektiği ve kullandığı ilacının Sağlık Bakanlığı tarafından 5 aydır gönderilmediği iddialarına yanıt vererek, "Yapılan tetkikler neticesinde Refiye Yılmaz için acil ince bağırsak nakli ihtiyacı öngörülmediği anlaşılmıştır. Bahsedilen ilaca bilimsel olarak uygun bulunduğu takdirde ücretsiz şekilde ulaşılabilir" açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Gardner Sendromu" hastası Refiye Yılmaz'ın ince bağırsak nakli için yurt dışına gitmesi gerektiği, kullandığı ilacının Sağlık Bakanlığı tarafından 5 aydır gönderilmediği iddiaları hatırlatıldı. Yılmaz'ın tedavi süreçlerinin Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip etmekte olduğu bildirilen açıklamada, "Hastamız Refiye Yılmaz'ın hastalık süreciyle ilgili yaptığımız ön incelemede, İl Sağlık Müdürlüğümüzce hastamız, ince bağırsak nakli konusunda dünyanın sayılı kurumları arasında olan Bakanlığımıza bağlı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmiştir. Burada yapılan tetkikler neticesinde Refiye Yılmaz için acil ince bağırsak nakli ihtiyacı öngörülmediği anlaşılmıştır. Hastamız bu kurumda ileriye dönük nakil gerekliliği yönünden takip edilmektedir" denildi.

Hastayı, Çapa Tıp Fakültesi'nde takip eden doktor tarafından bu hastalık için rutin kullanılmayan "imatinib" isimli ilacın denenmesi yönündeki tavsiyenin, Bilimsel Onkoloji Danışma Komisyonu tarafından uygun bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"İlacın Türkiye'de temini konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Bahsedilen ilaca bilimsel olarak uygun bulunduğu takdirde ücretsiz şekilde ulaşılabilir. Hastamıza uygulanması gerektiği ileri sürülen ilaç ve nakil konusunda ülkemizde yeterli imkanlar mevcut olup herhangi bir ücret sorunu yoktur. Hastamızın yurt dışında tedavisi zorunlu olması durumunda, bu da ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ancak bilimsel olarak uygunluğu konusu, bilim insanlarının kararına bağlıdır. Ayrıca hastamızın talebi üzerine bu konuda dünyanın başka ülkelerindeki merkezlerden hastanın durumu hakkında konsültasyon talep edilecektir. Bu merkezlerden farklı bir görüş gelirse bunun gereği de yapılacaktır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanlığı'ndan Refiye Yılmaz açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN