Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doktora 'kalbimin sesini kıs' dedim

Giriş Tarihi: 15.1.2013

Türkiye onu zorlu ameliyatı sonrası kameralar karşısındaki hayat dolu gülümsemesiyle hatırlıyor. Hülya Usta, yapay kalbiyle geçirdiği 4 ayını SABAH'a anlatırken yine esprileri ve kahkahasıyla neşe saçtı

Türkiye'nin ilk kadın total yapay kalp hastası olan 3 çocuk annesi Hülya Usta (36) sırt çantasında taşıdığı makineye bağlı yaşamını sürdürüyor. Kalp hastalığının, 12 yaşındayken geçirdiği romatizmaya bağlı olduğunu anlatan Hülya Usta, "O zamanlar romatizma iğnesi olamadım. Bu hastalık kalbimi etkiledi. 19 yıl önce de kalp kapakçıklarımda sorun çıktı. Ameliyattan korktuğum için olmadım. Hastalığım giderek arttı. Kontrole gittiğimde kalp yetmezliği olduğunu söylediler" dedi. Usta'ya 4 ay önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp Merkezi-Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen ameliyatla total yapay kalp takıldı. Diğer kalp destek cihazlarından farklı olarak, kalbi tamamen çıkarılarak yerine yapay kalp takılan Hülya Usta, Türkiye'de kalbi olmadığı halde yapay kalple yaşayan ilk kadın oldu. Nakil sonrası düzenlenen basın toplantısında yüzünden gülücükler hiç eksik olmayan Hülya Usta SABAH'la yaptığı söyleşide de yine esprili anlatımı ve neşesiyle güldürdü. Usta "Bugüne kadar kalbimin yerinde olduğunu zannediyordum. Oysa kalbimin yeri boşmuş. Nakil olana kadar bu makineyle yaşayacağımı söylediler. Sürekli ses çıkarıyor ve hiç susmuyor. Geceleri sesten uyuyamıyordum. Doktorlara 'bunun sesini biraz kısar mısınız' diye sordum. Doktorlar bana, 'Sesini kısarsak, ölürsün' dediler. O zaman bu sesin önemli olduğunu anladım. İnsan kalbinin sesini kısabilir mi? Bu 'tik-tak' sesi benim yaşam melodim oldu" dedi.

"ASANSÖR MÜ BOZULDU?"
Yapay kalbi sayesinde kalbinin sesini herkesin dinlediğini de söyleyen genç kadın, "Hani 'Kalbinin sesini dinle' diye bir deyim vardır. Benim kalbimin sesini sadece ben değil, artık tüm hastane dinliyor. Sokağa çıktığımda ise bütün insanlar dinliyor. Hatta asansöre bindiğimde, çıkan sesten dolayı asansörün arıza yaptığını sanıyorlar. O sesin kalbimden geldiğini söyleyince şaşırıyorlar. Çok garip bir duygu. Doktorlar ve hastalar kalbimin çıkardığı sesten ritim tutturup kimi dans ediyor, kimileri ise halay çekiyor" diyor.

ADINI "DURMAZ" KOYDU

Yapay kalbini sırt çantasının içinde taşıyan Usta, "Kalbimi sırtıma alıp istediğim yere gidiyorum. Günde 2 saat yürüyüş yapıyorum. Bazen kalbimi başucuma koyuyorum. Bazen geceleri ona sarılarak uyuyorum. Geceleri kim kalbine sarılarak uyuyor? Ben her gece kalbime sarılıp, hem de sesini dinleyerek uyuyorum. Fakat, bazen duracak diye çok korkuyorum. Sürekli olarak da doktorlara 'durur mu' diye soruyorum. Onlar da 'durmaz' diyordu. Ben de adını "Durmaz" koydum. Nakil olursam, "Durdu" diye değiştireceğim" dedi.

'KALBİNİ KEDİLERE VERDİK'
Ameliyattan sonra kalbinin yerinde olduğunu zannettiğini söyleyen Usta, "Oysa ameliyatta kalbimi yerinden almışlar. 'Yeni kalbin bu' dediler. Eski kalbimi ne yaptınız diye sordum. Onlar da bana 'kedilere attık' dediler" diye konuştu.

HER YERDE ŞARJ İMKÂNI

Hülya Usta, yapay total kalp takılan Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 19'uncu kişi. Türkiye'de daha önce bu tür ameliyat 9 erkeğe yapıldı. Prof. Dr. Rüçhan Akar, "Total yapay kalp takılan hasta yürü§me, koşma gibi her tür faaliyeti gerçekleştirebilir. Biri yedek olmak üzere iki tane 4 saatlik bataryası bulunuyor ve her yerde şarj edilebiliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktora 'kalbimin sesini kıs' dedim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN