Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizem'den geriye bu görüntüler kaldı

Giriş Tarihi: 15.1.2013 13:44

Adana'da 1 yıl önce lösemi hastalığına yakalanan lise öğrencisi Gizem Çınar, Antalya'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmeden önce, lösemi hastaları için ilik naklinin ne kadar önemli olduğunu anlatarak inanları ilik nakli yapmaya davet ettiği ortaya çıktı.

Lise 2. sınıf öğrencisi Gizem Çınar (17), 1 yıl önce ayaklarındaki ve bacaklarındaki ağrılar nedeniyle gittiği hastanede lösemi hastası olduğunu öğrendi. Öğrenimini yarıda bırakarak tedavi olmak için Ankara'ya gitmek zorunda kalan Gizem Çınar'ı arkadaşları hiç yalnız bırakmadı. Gizem daha sonra Antalya'ya gelerek tedavisini burada bir özel hastanede devam ettirdi. Bu arada Gizem için öğrenciler 81 ilde "Kanında hayat var" kampanyası başlattı. Bu kampanya sayesinde Gizem'e uygun ilik Portekiz'den bulundu. Ancak ilik geç bulunduğu için nakil yapılığında kanser Gizem'in diğer organlarına da sıçramıştı. Bu nedenle böbrek ve bağırsaklarına sıçrayan kanserle mücadele etmeye başladı ancak 12 Ocak günü verdiği hayat mücadelesini kaybederek hayata gözlerini yumdu. Gizem'e vasiyeti üzerine çok sevdiği okulunun bahçesinde tören düzenlendi. Törende Gizem'in duygu dolu veda mektubu herkesi ağlatırken, Gizem'in hayatını kaybetmeden önce lösemi hastalarının çektiği ıstırabı ve ilik naklinin ne kadar önemli olduğunu anlattığı bir video ortaya çıktı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINÇınar video da herkesin bildiği gibi kemoterapi alarak bir odanın içerisinde günleri geçirmenin çok zor olduğunu anlatarak, " Çeşitli yan etkilerle uğraşıyorum, odadan dışarıya çıkamıyorum, sevdiklerimizi göremiyoruz, ve bu süre ne kadar uzarsa biz o kadar çok üzülüyoruz. Lösemi olan herkese mutlaka ilik nakli olması gerekiyor. Çünkü löseminin tekrar etmesi oranı çok yüksek bir hastalık. Löseminin tedavi yöntemleri var, ama tedavi olduktan sonra 5 yıl tekrar etme riskiyle karşı karşıyayız, sürekli hayatımızı dikkat etmekle geçiriyoruz, grip olduğunda bile hemotolojiye gidiyoruz. Çünkü her an o hastalığın tekrar edip etmeyeceği korkusuyla yaşıyoruz. Bu yüzden de herkesi ilik bağışı yapmaya çağırıyorum" dedi.
İlik bağışı yapmanın çok kolay olduğunu ilik nakli yaptıranların herhangi bir acı hissetmeyeceğine dikkat çeken Çınar şöyle devam etti:"Herhangi bir organınızı eksilmeyecek, sadece kanındaki kök hücreleri bizimle paylaşacaksınız. Bu zaten sizde var olan birşeydir. Size çeşitli aşılar yapacaklar 5 günlük bir aşı, bu aşıyla kök iliğinizdeki kök hücreler kanınıza geçecek, ilik bağışı yapabilmek için iki yöntem var. Birinci yöntem periferden kan olma yöntemi, ikinci yöntem kalçadan kan toplama yöntemi, periferden kan alma yöntemi çok basit, bir günde kan bağışı yapabilmenizi sağlıyor. Sizi bir makineye bağlıyorlar, iki kolunuzdan damar yolu açılıyor, o makine sizin kanınızı çekiyor ve makine sizdeki fazla kök hücreleri alıyor ve diğer damar yolundan fazla kanı size tekrar gönderiyor. Bu işlem yaklaşık 4 saat sürüyor, 4 saat sonunda yürüyerek evinize gidebiliyorsunuz, sadece 4 saatinizi vererek bir canı kurtarabilirsiniz. Diğer yöntemse kalçadan kök hücre toplama yöntemi, bu sistem ise yaklaşık 1 saat anastezi altında bir litre ilik ve kan karışımı alınıyor, sonra sizden alınan 1 litre kan size geri veriliyor ve 1 gün hastanede yattıktan sonra evinize gidebiliyorsunuz. Sadece kanınızı paylaşıyorsunuz, iliğinizdeki kök hücreleri bizimle paylaşıyorsunuz. Yaklaşık en fazla 2 gününüzü harcayarak bir can kurtarıyorsunuz."

Çınar, ilik bekleyenlerin kendisinin de dahil tek çarenin nakil olduğunu belirterek, "İyileşmem için tek çare bu. Benim tedavi olmam gibi bir şansım yok. İlik beklerken bu odaya daha çok bağlı kalıyorum. daha fazla enfeksiyon riski var ve bu enfeksiyonlar bizim için can kaybına kadar gidebiliyor. Ayrıca daha çok hastane içinde yaşıyorum normal hayatımdan çok uzaktayım, sevdiklerimi göremiyorum. Bu yüzden ilik bağışı yaparak bir kaç gününüzü harcayarak hayat kurtarabilirsiniz. Bu nedenle hepinizin ilik bağışına çağırıyorum" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizem'den geriye bu görüntüler kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN