Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beşik kertmesi bu kez sökmedi

Dicle ilçesinde 14 ve 15 yaşlarında iki kız beşik kertmesi, 15 yaşında bir kız da berdelle gelin edilmek istendi. Devlet harekete geçti, şimdi üçü de okuyor

Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı bir köyde yaşayan biri 14 yaşında ortaokul son sınıf öğrencisi, diğeri ise 15 yaşında olan lise 1'inci sınıf öğrencisi iki kız çocuğu 'beşik kertmesi' diye akrabalarıyla evlendirilmek istendi. Oysa her ikisi de okuyup, hemşire olmak istiyordu. İki kız çocuğu okulda "Ailemiz bizi beşik kertmemiz olan akrabamızla evlendirecek. Bu nedenle artık okula da gelemeyeceğiz. Hayallerimiz yarım kalacak" diyerek gözyaşı döktü. Kızların başlarına gelen olayı sınıftaki arkadaşlarına anlatmaları üzerine öğrenciler durumu öğretmene anlattı. Rehber öğretmenler, iki kız çocuğuyla da yüz yüze görüştü. Her ikisi de evlenmek istemediklerini, okuyup hemşire olmak istediklerini söylediler.

HEMŞİRE OLMAK İSTİYOR

Hemşire olma hayaliyle okumaya çalışan kızların kurtarılması için kaymakamlık harekete geçti. Yine 'Bir fincan kahve' projesi kapsamında görevliler ailelerle görüştü ve evlilik kararlarından vazgeçmeleri istendi. Ancak kızların aileleri, "Biz beşikteyken söz verdik, bu evlilik olacak" diye yanıt verdiler. Aileler, çocukları okula göndermemeye başlayınca ekip tekrar köye gitti. Mahkemenin koruma tedbir kararıyla jandarma eşliğinde köye giden ekipler, ailelerden kızları aldı. Diyarbakır'da çocuk yuvasına yerleştirilen kız çocukları okula devam etti. Olayın ciddiyetini anlayan aileler bir süre sonra evlilik kararından vazgeçtiler. Kızlar hem çocuk gelin olmaktan kurtuldu, hem de kaymakamlığın eğitim masraflarını karşılamasıyla birlikte ailelerine yük olmadan eğitimlerini sürdürme imkanı buldular.

BERDEL USULÜ GELİN

Yine Dicle ilçesine bağlı bir mezrada yaşayan 15 yaşındaki lise öğrencisi kız çocuğu da küçük yaşta evlendirilmek üzere ailesi tarafından okuldan alındı. Aile, ağabeyinin evleneceği kıza karşılık 15 yaşındaki kızlarını, gelin adayının ağabeyine verecekti. Yani 'berdel' usulü çocuk gelin olacaktı. Durum küçük kızın okula gitmemesi üzerine ortaya çıktı. Sınıf öğretmeninin yaptığı araştırma sonunda küçük kızın berdel usulüyle kendisinden 14 yaş büyük biriyle evlendirilmek istendiği ortaya çıktı. Küçük kızın ağabeyi, babası ve evleneceği kişiyle görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerde, kızın babası, "Oğlumu evlendirmek için başlık parası olmayınca, berdel usulü ile evlendirmeye karar verdim" dedi. Babaya, yaptığının suç olduğu anlatıldı. Ancak aile kızlarını evlendirmekte ısrar etti. Bunun üzerine kız çocuğu, mahkeme kararıyla aileden alındı. Berdel usulü ile çocuk gelin olmaktan son anda kurtarılan kız çocuğu, yurda yerleştirildi. Babası ve ağabeyi bir süre sonra vazgeçince küçük kız, yeniden evine döndü. Okuluna devam ederken, kurtarılan diğer kızlar gibi o da takip altına alındı.

KAYMAKAM KÖY KÖY GEZİYOR
Diyarbakır Dicle ilçesi Kaymakamı Çağlayan Kaya kız çocukları kurtarmak için köyleri tek tek gezerek ikna etmeye çalışıyor. İkna olmazsa yasalar devreye giriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beşik kertmesi bu kez sökmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN