Havalar nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 16.1.2013 06:58 Güncelleme Tarihi: 16.1.2013 16:42

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun batı kesimlerinde görülecek yağışların, Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir'in batı ilçeleri) ile Çanakkale ve Edirne çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere, iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer yoğun olmak üzere sis hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklığı kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor. Rüzgar ise batı bölgelerde güney ve doğu, yurdun doğu kesimlerinde kuzey ve batı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Batı Akdeniz'de kuvvetli (30-50 km/saat) Kıyı Ege'de kısa süreli fırtına (60-80 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Batı bölgelerde güney ve doğu, yurdun doğu kesimlerinde kuzey ve batı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Batı Akdeniz'de kuvvetli (30-50 km/saat) Kıyı Ege'de kısa süreli fırtına (60-80 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Öğle saatlerinden sonra Edirne, Çanakkale, İzmir, Aydın, Balıkesir'in batı ilçeleri (Edremit, Ayvalık, Burhaniye ) ile zamanla Muğla çevrelerinde kuvvetli sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağış beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ( su baskını, ani sel, ulaşımda aksama, yıldırım vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması gerekmektedir

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Kıyı Ege ile Çanakkale çevrelerinde kuvvetli ve fırtına (60-80 km/s)şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksama, çatı uçması, ağaç devrilmesi, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması gerekmektedir.

BUZLANMA ve DON OLAYI İLE BİRLİKTE SİS UYARISI: Bu gece ve yarın (Çarşamba) sabah saatlerinde, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer yoğun olmak üzere sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.



BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, batısından başlayarak zamanla bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, öğle saatlerinden itibaren Edirne, Çanakkale ile Balıkesir'in batı ilçelerinde (Edremit, Burhaniye ve Ayvalık) kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde, bölgenin doğusunda yer yer sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; güney yönlerden kuvvetli(30-50 km/s), Çanakkale çevrelerinde fırtına (60-80km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

EGE: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak, kıyılarının gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, öğle saatlerinden sonra İzmir, Aydın ve zamanla Muğla çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; kıyılarında güney yönlerden fırtına şeklinde (60-80 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Antalya çevreleri ile akşam saatlerinden sonra Batı Akdeniz'in yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Eskişehir çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer yoğun olmak üzere sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevrelerinin yağmurlu yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer yoğun olmak üzere sis hadisesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer yoğun olmak üzere sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer yoğun olmak üzere sis hadisesi bekleniyor. Yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık zamanla parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte doğusunda yer yer sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...













BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN