Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konuşa konuşa By-Pass oldu

Batman Dünya Hastanesi'nde 77 yaşındaki bir kadına, anestezi uygulanmadan, uyanık halde by-pass ameliyatı yapıldı.

Giriş Tarihi: 17.1.2013 14:19
Özel Batman Dünya Hastanesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir ilk gerçekleştirdi. Kalp hastası olduğu belirlenen Felek Zorlu uyutulmadan koroner by-pass ameliyatı oldu. Bir buçuk saat süren ameliyat, Op Dr Fikri Kutlay, Op Dr Rafet Tok ve Uzman Dr. Hasan Kaya tarafından yapıldı. Zorlu'yu uyutmadan By-Pass ameliyatı yapan doktorlar, hastanın üç gün sonra taburcu edilebileceğini belirtti.

Felek Zorlu'nun şiddetli göğüs ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede yapılan tetkikler sonucu kalp damarlarında tıkanıklık tespit edildi. Zorlu'ya ameliyat öncesi gerekli tetkikler uygulandı kendisi için en uygun olan epidural anestezi ile yani uyutmadan koroner By-Pass ameliyatı yapma kararı alındı.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Fikri Kutlay, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Rafet Tok ve Anestezi Uzmanı Uzm. Dr. Hasan Kaya'dan oluşan sağlık heyeti, genel anestezi uygulamanın riskli olduğu Zorlu'ya uyanık olarak (torakal epidural anestezi uygulayarak) bölgede bir ilk olan ameliyata imza attı.
Zorlu ise "Daha önce duysam inanmazdım ama konuşa konuşa kalp ameliyatı oldum. Başta doktorlarımız olmak üzere buradaki ekip çok değerli, kendilerine hem ailem hem kendim adına çok teşekkür ediyorum." dedi.

"BU YÖNTEMLE KALBİN TOPARLANMASI DAHA HIZLI OLUR"

Opr. Dr. Fikri Kutay "hastamıza solunumu durdurmadan, bilinci açık haldeyken çalışan kalpte by-pass ameliyatı gerçekleştirdik. Çalışan kalpte koroner By-Pass ameliyatı, kalbi durdurmadan gerçekleştirilen bir cerrahi yöntemdir. Konuşa konuşa ameliyat oldu. Bu yöntemle yapılan ameliyatlar sonunda kalbin toparlanma süreci daha çabuk olur. Hastanın hastanede kalış süresi azalır. Bu yöntem sayesinde ciddi akciğer ve kalp hastalıkları ile, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, gibi önemli rahatsızlıkları bulunan yaşlıları başarılı bir şekilde ameliyat ediyoruz." dedi.

Sırada bekleyen hasta Abdurrahman Gündüz ise daha önce narkoz nedeniyle ameliyattan korktuğunu, ancak bu yöntemi gördükten sonra yarın korkmadan ameliyat olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konuşa konuşa By-Pass oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN