Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koruma Kurulu için Topçu Kışlası rehberi

Giriş Tarihi: 19.1.2013

Koruma Kurulu'nun "orijinaline ait bilgi bulunmadığı gerekçesiyle" onay vermediği Topçu Kışlası'na ait fotoğraflar, Pars Tuğlacı'nın 22 yıl önce yazdığı kitapta yer alıyor

İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu, Taksim'deki Gezi Parkı'nın yerine yapılması planlanan Topçu Kışlası'na "özgün mimarisi"ne dair yeterli bilgi bulunmadığı gerekçesiyle onay vermedi. Ancak Ermeni asıllı tarihçi Pars Tuğlacı'nın 22 yıl önce yazdığı "Osmanlı mimarisinde Balyan Ailesi'nin rolü" adlı kitapta, binanın özel fotoğrafları yer alıyor. İşte o kitaptan Topçu Kışlası'nın tarihi: Taksim Topçu Kışlası 1780'de Osmanlı Padişahı III. Selim zamanında Tophane Müşiri Halil Paşa tarafından yaptırıldı. 1794'te büyük bir yangınla yerle bir olan kışlanın yeniden inşası için dönemin önde gelen mimarlarından Kirkor Balyan görevlendirildi 1806'da bitirilen, Hint ve Rus mimarilerinden esinlenilen binanın ortası dev bir talim alanı olarak düzenlendi. Dikdörtgen şeklinde binalardan oluşan kışlaya, 11 topçu taburu yerleştirildi. Aradan geçen yıllar, çıkan yangınlar kışlada tahribata neden olurken, birçok kez restore edildi. Kışla, tarihe 31 Mart İsyanı olarak geçen olayın da merkeziydi. İsyandan sonra askeri olmayan amaçlar için kullanılan kışla 1940'ta belediye tarafından yıktırıldı.

BAKANLIK YALANLADI
Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Koruma Kurulu'nun, Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nın yeniden yapılmasıyla ilgili projeyi uygun bulmayarak oy birliğiyle reddettiği yönündeki haberleri yalanladı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise kurulun, projeyi reddettiği yönündeki haberlere ilişkin, "Bu eserin dışında başka bir yapının oraya yapılması koruma mevzuatına göre şu anda mümkün değil ama yeniden yapılanma için şu anda eldeki bilgi ve belgeler de kurulun kararına göre yeterli bulunmadı. Bölgedeki yapılaşmayla uyumlu bir proje geliştirilirse yeniden değerlendirecek'' bilgisini verdi.

İLK MİLLİ MAÇ OYNANDI
Türkiye'nin ilk futbol sahası kışlanın ortasındaki arsaya kuruldu. Türkiye bu çamur sahada, 29 Ekim 1923'te ilk milli maçını Romanya ile oynadı ve 2-2 berabere kaldı. Dünyada uçuş denemeleri yapan Fransız mühendis-pilot Louis Bleriot, 1910'da uçağıyla kışladan havalandı. Ancak rüzgârlı bir havada kalkan uçak kontrolü kaybederek yakınlardaki bir evin çatısına düştü. Bleriot kazayı kaburga kırıkları ve iç organlarında hasarla atlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koruma Kurulu için Topçu Kışlası rehberi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN