Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir TIR dolusu aile hikâyesi

Diyarbakırlı Ökmenli ailesi, oldu İstanbullu TIR dürümcüsü. Bir kuyumcu dükkânında başladı göç hikâyesi. Kocadan oğula ve eşe geçti çalışma şevki. İşte karşınızda 'Dürüm Durak' efsanesi...

Giriş Tarihi: 21.1.2013 ABONE OL
Burhan Ökmenli, Diyarbakırlı genç bir kuyumcuydu. Tüm ailesi gibi o da kuyumculuk işinde nam salmış, ustalığın ve güvenirliğin kalesi olmuştu. Çevre illere de özel tasarım altın bilezikler, takılar yüzükler satarlardı kilo kilo. Bir iş seyahati sırası Harput'un köklü ailelerinden 'Doktorlar'ın gelinlik çağdaki kızları Yıldız'la tanıştı ve yıldırım aşkı doğdu aralarında. Düğün dernek oldukça debdebeli, şatafatlı geçti ve adet üzre Yıldız Gelin neredeyse altınla tartıldı. Aradan geçen yıllar doğan çocuklar, giderek büyüyen iş hacmi kabından taşırdı Ökmenli ailesini ve merkez üslerini İstanbul'a, zennatin kalbi Kapalıçarşı'ya taşıdılar.

BİR ŞANSLI RASTLANTI
Özel tasarımları ta Amerika'larda bile beğeniliyor yabancı müşteriler kapılarını aşındırıyordu her daim. Ne yazık ki elim bir trafik kazası Burhan Bey'i hem hayattan hem de gözünden sakındığı ailesinden koparıp aldı. Babasının yanında çekirdekten yetişen Metin Ökmenli en büyük kardeş olarak aile reisliği bayrağını devraldı ve kısa bir sürede morali çökmüş koca aileyi toparlamayı başardı. Genç adam kuyumculukta hayli beğenilen mahir bir tasarım ustasıydı ama hep yeni şeyler yapmak, farklı sektörlere açılmak sevdasındaydı. Bir Amerika seyahatinde ünlü TIR restoranları dikkatini çekti. Koca koca TIR kamyonların dorse kısmını lokanta-büfe mantığıyla düzenliyor, açık arazilerde arabalı müşterilere hizmet veriyordu bu tarz iş kolu.

NE ALAKA DİYEN OLDU

Karar vermişti. Ne yapıp edecek, bunun gibi bir sistemi İstanbul'un orta yerinde kurup çalıştıracaktı. Aylarca aradıktan sonra Kadıköy'de, bir koleksiyonerin özel garajında istediği TIR kamyonu buldu. Ağır pazarlıklar sonucu satın aldı ve Adana'ya götürdü yeni gözdesini. Orada usta kebapçılara da danışarak özel bir tasarımla donattı TIR dorsesini. Sonra yeniden ver elini İstanbul. O ana kadar aileye hiç bir şey açıklamayan Metin Öktenli'nin tek sırdaşı annesi olduğu kadar hayat öğretmeni, dert ortağı ve sırdaşı annesi Yıldız Hanımdı. Kardeşleri, amcaları, halalar, yeğenler çok şaşırdılar once. Öyle ya hepsi babadan atadan kuyumcu ustasıydı. Kebapçılıkla ne alakaları olabilirdi ki?

KAR YAĞMUR AYAZ

Yine de denemeye karar verdiler. Bir ramazan günü getirip E 5 karayolu Merter- Bahçelievler arasındaki uygun araziye 'Dürüm Durak' adıyla konuşlandırdılar 'iş yerlerini'. Belediyeden aldıkları izne rağmen hemen her gün denetlendiler, her sınavı başarıyla geçtiler. İlk haftalarda durgun giden işler ramazan ayının bitmesiyle şaha kalktı. Artık İstanbul'un her köşesinde kebaplarının lezzeti ve iş ambiyanslarının hoşluğu konuşuluyordu. Anadolu yakasından bile devamlı müşteriler edinmişlerdi. Yaz, kış, yağmur, ayaz fark etmeden her gün her gece kentin her yanından akın akın insanlar akıyor hâlâ bu mütevazı ve açık TIR restorana. İstanbul'un gizli lezzet duraklarından biri ardındaki aile hikâyesiyle bu nedenle konu oldu sayfamıza.

GİZLİ LEZZET DURAĞININ ÜNLÜ MÜDAVİMLERİ VAR
Gecenin ayaz karanlığında bir Yıldız gördüm. Işığı kendinde, kalbinin derininde saklıydı ama yüzüne de sızmıştı aydınlığı. En çok da gözlerine. O bir anne. Sadece evlatlarının değil, torunlarının, yanında çalışanların, doktor, mühendis, iş adamı, akademisyen, sanatçı, politikacı, çöpçü, esnaf daha ne kadar müşterisi varsa onların da dilinde Yıldız Anne o. Anlattıklarından süzdüklerim de şunlar: Dürüm Durak'ta işler düşündüklerinden iyi ve kazançlı gidince Bursa'da bir kebap sarayı açtılar. Ayrıca İstanbul'un çeşitli bölgelerinde yeni TIR lokantaları için karar aldılar. Yaklaşık 15 kişilik bir kadronun gece gündüz vardiyası olarak çalıştığı mekanda ailenin üniversiteli torunları dahi her işi yapıyor. Bu gizli lezzet durağının müdavimleri arasında Beşir Atalay, Egemen Bağış gibi bakanlardan, Müslüm Baba, Linet, Yavuz Bingöl, Burhan Çaçan, Sıla, Sertab, Hakan Şükür, Fatih Terim, Beyaz, Şahan gibi şöhretlerden Çapa ve Cerrahpaşa profesörlerine, tanınmış kebapçılar Kaşıbeyaz, Mahmut ve Beyti'ye kadar meslektaşları da var.

ETLERİ DE ALTIN GİBİ İŞLERLER
Burhan ve Yıldız Ökmenli çiftinin albümünde ne fotoğraflar yok ki 'ah o günler' dedirten. Evlilik fotoğrafı, nam saldıkları kuyumcularının önündeki pozları, şimdiki lezzetli etleri gibi o dönemde işledikleri altın atölyesindeki kareleri ve oğulları Metin Ökmenli'nin baba ocağındaki gururlu pozu...

YILDIZ ANNE MANGAL BAŞINDA
Gizli lezzet durağının ünlü müdavimleri Yıldız annelerini iyi bilirler. Bu soğuk kış günlerinde kürküyle oturur mangalının başına müşterilerine en iyi hizmeti vermek için çabalar durur Yıldız hanım. Uğrarsanız siz de tanışırsınız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir TIR dolusu aile hikâyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN