Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meteoroloji'den fırtına uyarısı!

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Giriş Tarihi: 21.1.2013 06:53 Güncelleme Tarihi: 21.1.2013 16:36
2.Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada Ege Denizi'nde fırtına beklendiği belirtildi. Açıklamada deniz ulaşımında aksamalar olabileceği belirtildi.

Aydın Valiliği aracılığıyla yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 'Rüzgarın Ege Denizi'nde pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren güney ve güneydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (60-75 km/s) fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın Salı günü sabah ilk saatlerde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Fırtına nedeni ile meydana gelebilecek olumsuzluklara, (Deniz ulaşımında aksamalar vb)karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir'

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre: sabah saatlerinde Sivas, Erzurum, Rize, Artvin ve Ardahan çevrelerinin, gece saatlerinden itibaren Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla ve Antalya çevrelerinde görülecek olan yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Sivas, Erzurum, Artvin ve Ardahan çevrelerinde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin kuzey, iç ve batı batı bölgelerinde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Ege'de kuvvetli (30-60 km/saat), akşam saatlerinde Kıyı Ege ve Çanakkale çevrelerinde kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR ve BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI: Rüzgarın; güneyli yönlerden Marmara ve Ege'de kuvvetli (30-60 km/saat), akşam saatlerinde Kıyı Ege ve Çanakkale çevrelerinde kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA ve DON OLAYI İLE BİRLİKTE SİS UYARISI:
Sabah ve gece saatlerinde, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü ve artan sıcaklık nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat), akşam saatlerinde Çanakkale çevrelerinde kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Kuvvetli lodos nedeniyle yaşanabilecek soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

EGE: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kıyı Ege'de güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat), akşam saatlerinde kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Kuvvetli lodos nedeniyle yaşanabilecek soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

AKDENİZ:
Doğu Akdeniz'in doğusu ile zamanla bölge genelinin parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Antalya çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU:
Genellikle parçalı bulutlu, sabah saatlerinde bölgenin doğusunun çok bulutlu ve Sivas çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ:
Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Rize ve Hopa yağmurlu, Artvin çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Gümüşhane ve Bayburt çevreleri ile bölgenin yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Erzurum ve Ardahan çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. Yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Genellikle parçalı bulutlu, sabah saatlerinde bölgenin batısının çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meteoroloji'den fırtına uyarısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN