Türkiye'nin en iyi haber sitesi

57 yaşında kimliği oldu

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde, uzun yıllar kimliksiz yaşayan Keriman Güloğlu'nun 57 yaşında ilk kez kimliği oldu. Çok az Türkçe bilen Kerime Güloğlu'na kimliğini almasında, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan destek oldu.

Giriş Tarihi: 22.1.2013 14:29
Tüysüzler Mahallesi'nde uzun yıllar kimliksiz yaşayan Keriman Güloğlu'nun durumunu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ile paylaşan İzmit Belediyesi Kadın Meclisi, Başkan Doğan'ın talimatıyla kimlik çıkartma işlemlerine başladı. Kadın Meclisi Başkanı Asuman Sert, Tüysüzler Mahallesi'ne yaptıkları bir ziyaret sırasında tanıştıkları Keriman Güloğlu'nun, az sayıda bildiği Türkçe kelimelerle kimliğinin olmadığını anlatmaya çalıştığını ifade etti.

Sert, Kadın Meclisi olarak Güloğlu'nun kimliğini çıkarmak için çalışma başlattıklarının altını çizerek, şunları kaydetti: "Önce Nüfus Müdürlüğü'ne gidip başvurumuzu yaptık. Ardından, Kocaeli Üniversitesi'ne giderek Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın da desteğiyle kemik ölçümünü yaptırdık. Ardından Keriman Teyze'nin var olduğunu kanıtlamamız gerekti. Kardeşlerini bulduk. Keriman Teyze'nin eşi, komşuları, muhtar, azalar Keriman Teyze'nin yaşadığına şahitlik ettiler. Nüfus Müdürlüğü'nde ifadeler alındıktan sonra Emniyet Müdürlüğü, adreste tespit işlemlerini yaptı. Toplanan tüm belgeler Nüfus Müdürlüğü tarafından Ankara'ya Bakanlığa gönderildi. Tüm bu zorlu sürecin ardından nihayet Keriman Teyze'nin kimliğini aldık."

Kimliği çıkarılan Keriman Güloğlu, kimliğini İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan'dan aldı. Başkan Doğan, "Tüysüzler Mahallesi'nde yaşayan Keriman Teyze'ye, 6 ay kadar önce başlattığımız çalışmalar sonunda kimlik aldık. Bugün kendisine yıllar sonra kimlik kazandırmayı başarmış bulunuyoruz. Kendisine bugün yeniden hoş geldin dedik. Kendisine güzel bir ömür diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Kimliğini, düzenlenen sembolik doğum gününde, doğum günü pastasını keserek alan Keriman Güloğlu, Başkan Doğan ve bu süreçte kendisine destek olan herkese teşekkür etti. Keriman Güloğlu'nun, kimliğiyle yaptığı ilk şey doktora gidip muayene olmak oldu. Hayatında ilk kez nüfus cüzdanına kavuşan 57 yaşındaki Keriman Güloğlu'nu mutlu gününde eşi Karabalık Akyay ile torunu Zeynep yalnız bırakmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
57 yaşında kimliği oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN