Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adliye basan hâkime sarkıntılık suçlaması

Çağlayan adliye binasında hâkim tarafından silahla tehdit edilen katibenin, hâkim hakkında sarkıntılık şikâyeti yaptığı ve olayın bu nedenle yaşandığı anlaşıldı

Giriş Tarihi: 22.1.2013
İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde geçen hafta yaşanan olayda Hâkim Ü.Y.E.'nin (65) mesai bitiminde daha önce kendisiyle çalışan kalem görevlisi Z.R.D.'nin (36) çalıştığı büroya girerek, "Seni de kendimi de vuracağım. Beni ne hale getirdin" diye bağırdığı ileri sürülmüştü. İddiaya göre kadın katibe iç haberleşme sistemini kullanıp diğer odadaki arkadaşından yardım istemişti. Savcının ikna çabalarından sonra kapıyı açan hâkim Ü.Y.E. hakkında işlem yapılmamıştı. SABAH, olayın perde arkasına ilişkin bilgilere ulaştı. Buna göre kalem görevlisi Z.R.D., bir süre öncesine kadar katibi olduğu Ü.Y.E.'nin kendisine sarkıntılıkta bulunduğunu iddia ederek bir başka soruşturma için adliyede bulunan müfettişlere, isimli ve imzalı ihbar mektubu gönderdi. İddialarla ilgili inceleme yapan müfettişler, Z.R.D ile birlikte çalışan adliye memurlarını tanık olarak dinledi. Sarkıntılık iddiasını ciddi bulan müfettişler, HSYK'dan soruşturma izni istedi. Ankara'ya gönderilen izin talebinden haberdar olan Hâkim Ü.Y.E. "silahlı tehdit" eylemini gerçekleştirdi. Hakim Ü.Y.E. hakkında geçen hafta yaşanan olaydan sonra adli ve idari olmak üzere iki aşamalı soruşturma süreci başladı. Bakırköy Başsavcılığı, İstanbul Çağlayan Adliyesi'ne en yakın ağır ceza makamı olması sıfatıyla hâkim Ü.Y.E. hakkında TCK'nın 106'ncı maddesine göre adli soruşturma başlattı. Hâkim Ü.Y.E.'nin, adliye memuru Z.R.D'ye yönelik eylemini, takma sakalla ve silahla yaptığını göz önünde bulunduran Bakırköy Başsavcılığı soruşturmayı bu yönüyle yürütüyor. TCK'nın 106'ncı maddesi, tehdit suçunun "kılık değiştirerek ve silahla" işlenmesi halinde şüpheli hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla dava açılmasını öngörüyor. Müfettişler, "silahla tehdit" olayından sonra da ayrıca inceleme başlattı. Müfettişlerin bu olay için de HSYK'dan izin talebinde bulunduğu, izin yazısının bugünlerde HSYK'nın gündemine alınacağı öğrenildi.

EMEKLİLİĞİNİ İSTEDİ

Adli ve idari soruşturmalar devam ederken Hâkim Ü.Y.E. HSYK'ya başvurarak emekliliğini istedi. Yaş haddinden emekliliğine yaklaşık 2 ay kalan Ü.Y.E., hakkındaki soruşturmalar tamamlanmadan emekliye ayrılırsa özlük hakları normal bir emekli hâkim olacak. Ancak soruşturmalar emeklilik öncesinde tamamlanıp meslekten ihraç gibi bir sonuç çıkarsa Ü.Y.E.'nin emekliliğe ilişkin, emekli maaşı da dahil olmak üzere, özlük hakları tehlikeye düşecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adliye basan hâkime sarkıntılık suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN