Çağırdığınız taksicinin huylarını da söylüyor

Giriş Tarihi: 22.1.2013

Yunanistan'da geliştirilen cep telefonu uygulaması Taxibeat, taksiyi ayağınıza kadar getiriyor. Uygulama en yakın taksiyi ve sürücünün huylarını bile müşteriye bildiriyor

Bir süre önce mahsur kaldığı ıssız bir bölgede taksi bulmak için saatlerce bekleyen Yunan işadamı Nikos Drandrakis, cep telefonlarında kullanılan Taxibeat uygulamasını icat etti. Akıllı cep telefonlarında ücretsiz kullanabilen uygulama, taksi sürücülerine ve müşterilere büyük kolaylık sağlıyor. Müşterinin ve taksi sürücüsünün de telefonuna indirdiği program, kimin nerede olduğunu gösteriyor. Taksi arayan kişi, cep telefonuna yüklenmiş programı açıyor. İlk açılışta telefonun ekranında beliren haritada (GPS) kendisinin hangi adreste bulunduğunu görüyor. Başka bir düğmeye bastığında ise aynı harita üzerinde kaç taksinin nerede bulunduğunu görüyor. Bir başka düğmeyle haritada görülen ve yol almaya devam eden taksileri kullanan şoförlerin isimlerini, kullandıkları otonun markasını ve kaç kilometre hız yaptıklarını da görmek mümkün.

SÜRÜCÜLER MEMNUN

Uygulama ayrıca müşterinin seçeceği kendisine en yakın sürücüler hakkında yapılan yorumları gösteriyor. Bu notlarda şoförün ne kadar efendi olduğu veya kaba davranışlar sergilediği gibi bilgiler yanında sigara kullanımı ile kurallara uyum hakkında da yorumlar yer alıyor.

İLGİ HER GÜN ARTIYOR
Yunanistan'da geliştirilen bu taksi bulma uygulamasına gösterilen ilgi her gün artıyor. Özellikle kadın müşteriler, "kolay taksi" bulmaktan çok, sürücülerin kimliğini öğrenmek ve seçim yapabilmekten mutlu olduklarını söylüyor. Teknolojinin hayatlarını kolaylaştırdığını belirten taksi sürücüleri ise artık boş dolaşıp trafik yoğunluğuna neden olmadıklarını söylüyor. Taxibeat uygulaması, Yunanistan'ın her yerinde ve aşamalı olarak yürürlüğe giriyor. Programın "en iyi taksi bulma yöntemi" olarak ilan edilmesiyle Yunanistan sınırlarını da aşarak Fransa'ya ve oradan Brezilya'ya ulaştığı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağırdığınız taksicinin huylarını da söylüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN