Hem suçlu hem güçlü

Eşi tarafından öldürülen Emine Yayla'nın cinayetten önce onu 3 kez karakola şikâyet ettiği ortaya çıktı. Koca ise cinayetten 9 gün önce "hakaret etti" diye şikâyetçi olmuş

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Sakarya'da 12 Kasım'da kocası tarafından öldürülen bir çocuk annesi, 17 yaşındaki Emine Yayla'nın cinayetten önce kocası Süleyman Yayla'yı değişik tarihlerde 3 kez karakola şikâyet ettiği ve ölümle tehdit edildiğine dair ifade verdiği ortaya çıktı. Kocanın ise cinayetten 9 gün önce karısından şikâyetçi olduğu, Yayla'nın da "Suça sürüklenen çocuk" sıfatıyla ifade verdiği belirlendi. SABAH'ın ulaştığı tutanaklara göre; henüz 15 yaşında Süleyman Yayla tarafından kaçırılan ve tecavüze uğrayan Emine Yayla, mahkeme kararıyla ve ailesinin izniyle evlendirildi. Evlendikten sonra kocası askere gitti. Bir yıl sonra adını Yeşim Mihrimah koyduğu kızları dünyaya geldi. Kocasının askerden dönmesiyle şiddet görmeye başlayan Emine Yayla; kocasını 3 kez karakola şikâyet etti. Şikâyetlerden ilki öldürülmeden 7 ay önce 24 Nisan 2012'de gerçekleşti. Bu şikâyetten sonra 3 gün hapis cezası alan Süleyman Yayla, hiçbir şey olmamış gibi hayatına geri döndü.

ŞİKÂYETLER KÂR ETMEDİ
Emine Yayla'nın ikinci şikayeti bu şikayetten yaklaşık bir buçuk ay sonra 4 Haziran 2012'de yaşandı. Emine Yayla şunları söyledi: "Ondan boşanmak istediğimi söyleyince bana senin bu evden ancak ölün çıkar, hepinizi diri diri toprağa gömerim dedi." Emine Yayla, ikinci şikâyetin ardından da kocasının zoruyla yeniden evine döndü. En son 1 Kasım 2012'de evi tamamen terk ederek, kızını da yanına alıp baba evine geri döndü. Bu arada kocasını kendisi hakkında "Beni aldatıyor" dedikoduları ürettiğini duydu. Koca Yayla, iki gün sonra 3 Kasım 2012'de kayınpederinin evini bastı ve karısından "Hakaret etti" diyerek şikâyetçi oldu. Emine Yayla bu kez de "suça sürüklenen çocuk" olarak ifade verdi. İfadesinde hayati tehlikesinin olduğunu ve korunmak istediğini söyleyen Emine Yayla, 9 gün sonra babasının evine pencereden gizlice giren kocasının bıçak darbeleri sonucu hayatını kaybetti. Yayla cinayetten bir gün sonra Bursa'da yakalandı. Dava için otopsi raporunun beklendiğini söyleyen ailenin avukatı Leyla Ekmen Epözdemir; sadece kadını korumaya yönelik tedbirlerin yeterli olmadığını, şiddet uygulayan kişiye de tedbir alınması gerektiğini söyleyerek "Şiddet uygulayan erkekler için tedavi dahil, pek çok yöntem düşünülmeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem suçlu hem güçlü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN