Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Marina' Almanya'ya uzandı

Büyükçekmece'de, hazineye ait 149 dönümlük arazi üzerine yat limanı inşa eden şirketin sahipleri hakkında "dolandırıcılık" suçlamasıyla Türkiye'de 12 yıl, Almanya'da ise 10 yıl hapis istemiyle dava açıldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 22.1.2013
İstanbul Büyükçekmece'de, hazineye ait 149 dönümlük alan üzerine 40 milyon dolarlık (70 milyon 400 bin TL) yatırım öngörülen yat limanı ihalesini, 2006'da merkezi Almanya'da bulunan IGM GMBH şirketi kazanmıştı. Yap-İşlet-Devret modeli ile ihaleyi 49 yıllığına üstlenen şirket daha sonra isim değişikliği yaparak Marina İstanbul Tur. İnşaat A.Ş. adını almıştı. Geçen yıl sözleşmedeki taahhütlere uyulmadığı gerekçesiyle Büyükçekmece Yat Limanı kullanma izin sözleşmesi iptal edilmişti. Tartışmalar devam ederken, şirketin sahipleri hakkında hem Türkiye'de hem Almanya'da dolandırıcılık davalarının açıldığı ortaya çıktı. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde nitelikli dolandırıcılık suçlaması ile açılan davanın sanıkları arasında Marina İstanbul'un sahipleri David (Mustafa) Arslan ve Turhan Arslan ile akrabaları Murat Korkut yer alıyor. Sanıklar 7 ile 12 yıl arasında değişen sürelerde hapis istemi ile yargılanıyor. Suçlama ise verdikleri çok sayıda çekin karşılıksız ve imzaların sahte çıkması.

ALMAN SAVCIDAN AĞIR SUÇLAMA

Bartınlı Arslan kardeşlerin esas ikâmetgâhları ise Almanya Dortmund... Dortmund Savcısı'nın geçen yıl 16 Mayıs'ta hazırladığı iddianame, 13 bin sayfalık soruşturma dosyasına dayanıyor. İddianamede, iki kardeşin 10 yıldır yaptıkları ileri sürülen dolandırıcılık sistemi, özetle şöyle anlatıldı: "Eski, ucuz binalar bulup, bankalara karşı sicilleri temiz olan ve paraya ihtiyacı olan Türklerle temasa geçtiler. Bu kişiler sahte evrakla 3-5 bin euro maaşlı gösterildi. Ucuza alınan binalar, pahalıya bu kişilere satılmış gösterildi. Bu Türkler üzerinden yüklü miktarlarda krediler çekildi. Paralar Türkiye'ye aktarıldı." Alman savcılığının tespitine göre paraların aktarıldığı şirket İstanbul'daki T-M İnşaat Turizm Yatırım A.Ş. isimli şirket. Şirketin denetimi Arslan kardeşlerde bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Marina' Almanya'ya uzandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN