Öğretim üyesi çift velayet için yargıda

4 yıl önce eşine açtığı boşanma davası reddedilen Doç. Dr. Derin Nur Serpengüzel, bu kez profesör eşinin kızıyla görüşmemesi için dava açtı

Giriş Tarihi: 22.1.2013
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Derin Nur Serpengüzel, 4 yıl süren boşanma davasından ret kararı çıkıp Yargıtay'a gönderilmesinin ardından, 4 yaşındaki kızının babasıyla görüştürülmemesi için "velayetin düzeltilmesi" davası açtı. Doç. Dr. Serpengüzel, Koç Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi eşi Prof. Dr. Ali Serpengüzel hakkında "Kızına şiddet uygulayan babaya kızımı vermek istemiyorum" dedi. Süreç, Doç. Dr. Serpengüzel'in 11 yıllık evliliğini bitirmek için 2008'de İstanbul Aile Mahkemesi'ne başvurmasıyla başladı. Biri 6, diğeri 1 yaşında iki çocuk annesi Doç. Dr. Serpengüzel, "Kocam internet ve cep telefonuyla saatlerce kişisel ilişki kurup benden uzaklaşmıştır. 800 lira ve daha yüksek gelen internet ve telefon faturalarından şüphelendim. Yaptığım araştırmada bazı sitelere girerek vakit geçirdiğini tespit ettim" diyerek, eşinin 13 bin liralık maaşına ve banka hesaplarına tedbir konulmasını istedi, ayrıca 6 bin lira nafaka talep etti. Dava, tarafların birbirlerine sunduğu delilerin karmaşıklığı nedeniyle 4 yıl sürdü. Çifti ortak olarak kusurlu bulan mahkeme, davanın reddine karar verdi.

'KIZINI 4 YILDIR GÖRMEDİ'
Dosyayı Yargıtay'a gönderen Doç. Dr. Serpengüzel, kızı için aynı mahkemede "velayetin düzeltilmesi" davası açtı. Doç. Dr. Serpengüzel, avukatı aracılıyla açtığı davada "Öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Serpengüzel kızını 4 yıldır görmüyor. Kızını görmek istemeyen bir babaya velayeten de göstermek istemiyorum. Profesör bir baba 2 yaşındaki kızına şiddet bile uygulamıştır. Kızım babadan bana geldiğinde gözü mosmordu. Fotoğrafları bile bulunmaktadır. Nedenini sorduğumda ise 'Kapı çarptı' demişti. Sorumsuz, ilgisiz bir babadır. Böyle bir babaya kızımı teslim etmek ne psikolojik olarak ne de hukuken uygun değildir. Mahkeme görüşme sağlanmasına karar verirse uzman pedagog ile görüştürme sağlanmasını talep ediyorum" dedi. Anne ve babanın psikolog ve pedagog ile görüştürülmelerine karar veren hâkim, uzman verdiği raporları ve delilleri inceleyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğretim üyesi çift velayet için yargıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN