Meydanlar yenileniyor

Başkan Kadir Topbaş, Aksaray ve Beyazıt gibi tarihi meydanların yeniden elden geçirileceğini belirterek, Kadıköy, Üsküdar ve Kabataş'ta ise meydan edinme çalışması yaptıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 23.1.2013
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Aksaray'da tarihi dokunun daha iyi hissedebileceğini sağlayacak, ağırlıklı yayalaştırma denilebilecek bir düzenleme yapacaklarını belirten Topbaş, meydanla ilgili kararın Belediye Meclisinden geçtiğini söyledi. Kadir Topbaş, "İstanbul'un kimlikli ve tarihi meydanlarını tekrar elden geçiriyoruz. Bunlardan biri de Aksaray Meydanı. Üsküdar, Kadıköy ve Kabataş'ta da bir meydan edinme çalışmamız var. Maltepe'de bir meydan hazırlığımız olacak" diye konuştu. Aksaray Meydanı'nda şu anda deprem riski taşıyan araçların geçtiği viyadüğün de kaldırılacağını ve 61 bin metrekare büyük bir meydanın ortaya çıkacağını ifade eden Topbaş, "Aksaray Meydanı, Valide Sultan Camisi'nden Murat Paşa Camisi'ne kadar mı olacak" sorusuna şu yanıtı verdi:

VALİDE SULTAN DOLGUSU
"Evet. Valide Sultan Camisi'nin kapısı aşağıda kalıyor. Zemin dolgu yemiş, kodlar yükselmiş. Bu kodu bir miktar indirmeyi düşünüyoruz. Murat Paşa Camisi ve çevresinde de bir trafik düzenlemesi yaparak bu iki cami arasını belki viyadüksüz bir meydana dönüştüreceğiz." Beyazıt Meydanı ile ilgili de çalışmaları olduğunu kaydeden Topbaş, "Eski İstanbullular gayet iyi bilirler. Benim de çocukluğum ve geçmiş dönemimde hatırladığım meydana benzer tarzda daha düzenli, araç parklanmasına müsaade etmeyen bir düzen getireceğiz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meydanlar yenileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN