Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddet kurbanı kadın için 'şehit' tartışması

Mehtap Civelek'in ölümünü "Kadına Şiddete Bir Şehit Daha" başlığıyla duyuran SABAH'a kadın örgütleri ve hukukçulardan destek geldi. İşte özetle söyledikleri:

Giriş Tarihi: 23.1.2013
Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan: Kadın şiddeti, aile ve kamu düzenini bozan, derinden sarsan bir numaralı terördür. Araştırmalar, neredeyse iki aileden birinde şiddet yaşandığını ortaya koyuyor. Bu teröre kurban giden kadınlar da şehit sayılmalı. Devletin kadınların hayatta kalan çocuklarına, ailelerine tazminat ödemesi gerek.
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Aydeniz Alisbah Tuskan: Şehitlik mertebesi dini olarak farklı yorumlanır ancak kadınlar yaşam haklarını kullanma uğruna canlarını veriyor. Böyle bakıldığında evet denebilir. Bu tartışmanın yapılması bile önemli.
Kadın Adayları Destekleme Derneği Başkanı Çiğdem Aydın: Şehit demem ama hakları son derece çiğnenmiş, canları hiçe sayılmış insanlar derim. Her vatandaş şehit olmayabilir ama devlet korumasını hak eder. Her can ve yaşam kutsaldır.
Bilge Kadın Araştırma Merkezi Başkanı Avukat Alev Sezen: Bu nitelendirmeyi, kadına uygulanan şiddete dikkat çekme anlamında bir yaklaşım olarak buluyorum. Ancak bunu savunan birkaç sivil toplum kuruluşunun dışında öne sürecek kimse olmaz. Pervin METİN / SABAH

TOPRAĞA VERİLDİ
Kocası Volkan Civelek tarafından öldürülen Mehtap Civelek, dün İstanbul'da defnedildi. Civelek'in böbreği, Gebze'de diyaliz hastası kadına nakledildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddet kurbanı kadın için 'şehit' tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN