Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir ölüm, bir bebek iki hayat

Sezaryenle doğum yapan Çiğdem Demirel'in daha sonra beyin ölümü gerçekleşti. Annenin bağışlanan böbrekleri 2 kişiye hayat verdi

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Antalya'da sezaryenle kız çocuğu dünyaya getiren 31 yaşındaki Çiğdem Demirel'in beyin ölümü gerçekleşti. Eşini kaybetmenin acısını yaşayan baba, minik bebeğe 'Durdu Naz' ismini verirken, bebeğini göremeden hayata gözlerini yuman eşinin ise organlarını bağışladı. Talihsiz annenin 2 böbreği, acil organ bekleyen Adanalı kaporta ustası Mahmut Akın ile Antalyalı polis memuru İbrahim Saydan'a can verdi.

BEBEĞİNİ KUCAKLAYA MADI
Aslen Konyalı olan Çiğdem iki yıl önce kendisi gibi Konyalı olan İsmail Demirel ile evlendi. Konya'da düğün yaparak evlenen çift daha sonra Antalya'ya yerleşti. Ev hanımı olan Çiğdem Demirel ilk çocuğuna hamileydi. Bebeğini kucağına alacağı günü sabırsızlıkla bekliyordu. Önceki gün sancıları tutunca özel bir hastaneye kaldırıldı. Sezaryen ile sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi. Ancak doğum sonrasında büyük bir talihsizlik yaşandı. Emboli (pıhtı) atması sonucu anne adayı beyin kanaması geçirdi. Hemen Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılan anne Demirel'in tüm çabalara rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Eşini kaybetmenin acısını yaşayan İsmail Demirel, kızına 'Durdu Naz' ismini verdi. Ancak İsmail Demirel yaşadığı acıya rağmen bütün insanlara örnek olacak bir davranış sergiledi. Beyin ölümü gerçekleşen eşinin organlarını bağışlamaya karar verdi.

ZAMANLA YARIŞ

Hastanedeki ekip hemen devreye girdi ve genç kadının 2 böbreği alındı. Çiğdem Demirel'den alınan iki böbrek Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ne götürüldü. Burada, Sağlık Bakanlığı Acil Organ Bekleme Sırası'nda olan Adana'da yaşayan kaporta ustası 47 yaşındaki Mahmut Akın ile Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru 44 yaşındaki İbrahim Saydan hemen hastaneye çağrıldı. Müjdeli haberi alan trafik şubesinde görevli polis hemen hastaneye koştu. Zamanla yarış vardı. Adana'da yaşayan Mahmut Akın da karayolu ile gecikeceği için hemen havalimanına gitti. Akın, İstanbul aktarmalı 4 saat sonra Antalya'ya gelebildi.

"6 YILDIR BEKLİYORDUM"
Bebeğini göremeden hayata gözlerini yuman Çiğdem Demirel'in iki böbreği, Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen operasyonla İbrahim Saydan ile Mahmut Akın'a nakledildi. Başarılı geçen ameliyatın ardından normal servise alınan evli, bir çocuk babası Mahmut Akın, "6 yıldır böbrek bekliyordum. Diyalize girerek yaşamaya çalışıyordum. Şans sonunda bana da güldü. Böbreğini veren anne herkesi ağlatırken bizi güldürdü. İyileşir iyileşmez ilk işim mezarına gidip, dua etmek olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir ölüm, bir bebek iki hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN