Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ertesi günü de etkileyip riske sokan uyku ilacı

ABD ve Fransa'da kullanılan Stilnox adlı ilacın etkisinin gün içinde sürdüğü ortaya çıktı. İlaç alkol etkisi yaparak, dikkatsizlik ve trafik kazasına yol açıyor

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Ameri ka'da yapılan bir araştırmada akşam kullanılan zolpidem etken maddesini içeren Stilnox isimli uyku ilacının sabah bile uyuşukluğa neden olabileceği kanıtlandı. Sabaha kadar etkisi sürdüğü için işe giderken alkol etkisi yaparak dikkat dağınıklığı ve trafik kazalarına da yol açıyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Stilnox etken maddesi ile bilinen ilaçların Fransa'da daha çok uykusuzluk belirtileri için reçete edildiğini saptadı. Kana karışan bu maddenin sabahları yüksek seviyede aktiflik göstermesi, araba kullanan ya da sabahleyin bir aktivitede bulunacak kişiler için önemli bir risk taşıyor. Ayrıca bu uzun süreli etkinin kadınlarda erkeklerden daha etkili bir risk taşıdığı gözlemlendi. Bunun için ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Amerika'daki uyuşturucu laboratuvarlarından kadınlar için bu dozların 10 mg'dan 5 mg'a indirilmesini istedi. Erkekler için ise bu doz 10 mg olarak belirlendi ancak uyku getirip getirmediğini ölçmek için ilk önce 5 mg tavsiye edildi. Kaza riskini artıran faktörü etkileyen davranışın bulunması için sabahleyin kandaki zolpidem miktarını belirleyen laboratuvar testleri ve sürüş denemeleri sonucu yapıldı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, direksiyon başında uykuya dalma riskine karşılık 2007'de ilaç dozlarını değiştirdikten sonra 700 olumlu sonuç aldı. Ayrıca bu ilaçların yan etkilerinin en fazla bulunduğu ve en çok tüketildiği Avrupa ülkeleri arasında Fransa bulunuyor. Bu ilaçlar, hafıza bozukluğu, yaşlılarda bağımlılık ve dolayısıyla da yolda kaza riskini artırıyor. Ulusal İlaç Güvenlik Ajansı'nın yaptığı bir araştırmaya göre ise 25 milyon kutu ilaç Fransa'da 2012 Ocak ayında 2 milyon kişiye satıldı.
Prof. Dr. Aykan Canberk (Memorial Has. İç Hastalıkları Uzmanı): Bu uyku ilacı Türkiye'de yok, Amerika'da kullanılıyor. Bağımlılık yapabilen, beyinde hasar oluşturduğu için de intihara teşebbüs ettirebilen yan etkileri var. Ayrıca bu tip ilaçlar uzun sürede etkilidir ve sabahleyin kişide uyku hali, sersemlik ve dikkat dağınıklığı yapar. Böylelikle de kişi, araba kullanırken ya da ağır iş makineleri ile çalışırken sorun yaşanabilir. Aynı zamanda hipertansiyon, kalp ve karaciğeri de etkileyen özellikleri var. Kullanılmasını önermiyoruz.
Prof. Dr. Göksel Şener (Marmara Üniv. Eczacılık Fak. Farmakoloji Anabilim Dalı): Kronik uykusuzluk çekenlerde yaşam tarzı değişikliklerinin de yetersizliği durumunda özellikle benzodiyazepin grubu ilaçlar sıklıkla kullanılmakta; ancak sürenin 1-2 hafta ile sınırlandırılması önerilmektedir. Uzun süreli kullanımda bağımlılık, baş dönmesi, uyuşukluk, ve ertesi güne sarkan ciddi yan etkiler görülebilmektedir. Bu ilaçların uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Zolpidemin Türkiye'de satışı yoktur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ertesi günü de etkileyip riske sokan uyku ilacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN