İçten içe yanan ahşap yine parladı

Giriş Tarihi: 25.1.2013
GSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şakir Ersoy, Galatasaray Üniversitesi binasında için için yanan ahşabın dün yine alevlendiğini ve itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldüğünü açıkladı. Ersoy özetle şunları söyledi:
"İtfaiye ekipleri o akşam olay yerindeydi. Fakat Kadir Topbaş yanlış bilgilendirilmiş olabilir. Geç müdahale yoktu fakat çatıdaki sirayetin genişlemesinde geç kalındı.

BETON TAVANA İZİN ÇIKMADI

Tarifsiz bir acı içindeyiz. Maddi zarar karşılanır fakat manevi zarar karşılanamaz. Biz buranın restorasyonunda çok hassas çalışma yaptırdık. Dolmabahçe'nin ustası tarafından salon tavanları ve işlemeleri eskisi gibi restore edildi. Tavan süslemeleri yapıldı. Avizeler elden geçirildi. Tarihi dokusuna uygun hale getirilmişti. Sadece tavanın çalışması 3.5 ay sürdü. Bunları kafamıza göre yapamıyoruz. Anıtlar Kurulu kararıyla yapılabiliyor.
Daha önceki restorasyon çalışmaları sırasında tavan kısmına yangın ve diğer felaket olasılıkları düşünülerek beton yapılması yolunda düşünce ortaya atılmıştı fakat Anıtlar Kurulu bunu kabul etmeyerek birebir aynı çalışma yapılmasını istedi. Tavan kısmı beton yapılsaydı bu kadar hasar olmayacaktı.
İlber Ortaylı ve başka hocalar tarafından bağışlanan 6 bine yakın kitap tamamen yok olmamış fakat kısmen hasar görmüş."

KÜTÜPHANE BU HALE GELDİ
Anadolu Ajansı'na dün düşen bu karede, yanan üniversitenin kütüphanesinde kül olan kitaplar açıkça görülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçten içe yanan ahşap yine parladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN