Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı Devleti'nin 714. kuruluş yıldönümü kutlandı

Giriş Tarihi: 25.1.2013 20:06
Trabzonda, Osmanlı Devleti'nin 714. kuruluş yıldönümü mehter marşlarıyla kutlandı.

Tarihi Ortahisar Mahallesi'nde yapılan tören Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Trabzon Belediyesi Mehter Takımı bir konser verdi. Törende konuşan Vali Recep Kızılcık, Osmanlı'nın insanlık tarihe bıraktığı izlerin asla silinemeyeceğine vurgu yaptı.

Bu medeniyetin hiçbir coğrafyaya toprak kazanma arzusu ile gitmediğinin altını çizen Kızılcık, "Bu toprakların insanları medeniyetin gelişimine büyük katkı sağladılar. Biz bunun için dünyada huzur, barış sevgi ve kardeşliğin hüküm sürmesi için mücadele ediyoruz. Yeryüzünün en değerli yaratılmışı olan insanın mutluluğu için mücadele ediyoruz. Arakan'da, Sudan'da, Mali'de kısacası dünyanın hiçbir yerinde sırf inançları sırf düşünceleri nedeniyle haksızlığa uğramasın diye kendilerini yalnız hissetmesin diye onların da bir sahiplerinin var olduğunu göstermek için bu millet fedakrlıklar yapıyor." dedi.

Vali Kızılcık, yapılacak yenileme projesiyle tarihi Ortahisar'ın 3 yıl içinde ihya edileceğini de sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise 714 yıl önce kurulan Osmanlı Devleti'nin adalet, insan sevgisi ve kurduğu muhteşem medeniyetle dünyaya hükmettiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Trabzon Büyükşehir Tiyatrosu oyuncuları Şeyh Edibali'nin Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'ye nasihatini temsili olarak canlandırdı. Daha sonra katılımcılara pilav ve ayran ikram edildi. Programda ayrıca Trabzon Belediyesi tarafından bastırılan ve içerisinde Şeyh Edibali'nin Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'ye vasiyeti dağıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı Devleti'nin 714. kuruluş yıldönümü kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN