Yedi Tepe'deki tarih için yakın koruma...

İstanbul'da yaşanan yangın felaketleri üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı bir komisyon kuruyor. Ayasofya, Topkapı Sarayı gibi mekânların, deprem ve yangın gibi konularda eksikleri giderilecek

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul'un ardı ardına çıkan yangınlarla gündeme gelen tarihi yapılarını sil baştan ele almak ve eksiklerini saptamak için harekete geçti. Haydarpaşa Garı, İl Milli Eğitim Binası ve son olarak da Galatasaray Üniversitesi'ni küle çeviren yangınlar sonrası, İstanbul'un tüm tarihi binaları oluşturulacak bir komisyonla yeniden ele alınacak.

UZMANLAR İNCELEYECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen incelemede öncelik İstanbul'un meşhur yedi tepesinde bulunan tarihi yapılara verilecek. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye, Çemberlitaş Camileri, İstanbul Üniversitesi, Aya İrini, tarihi surlar gibi tarihi zenginlikler mercek altına alınacak. Eksiklikler tespit edilip giderilmesi yönünde çalışma başlatılacak. İncelemenin yapılabilmesi için Kültür Bakanlığı, tüm ilgili kuruluşların bulunduğu bir komisyon oluşturacak. Komisyonda, koruma kurullarından temsilciler, bakanlık yetkilileri, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden uzmanlar, valilik, belediyeler ile akademisyenler yer alacak. Komisyon, her tarihi yapı için yürüttüğü özel çalışmayı raporlaştıracak. Komisyon, tarihi binaları sadece yangına korunaklı olup olmaması açısından ele almayacak. Ayrıca binaların restorasyon ihtiyacı, depreme karşı olan dayanıklılığı, içinde modern önlemlerin alınıp alınmadığı ve ne gibi eksiklikleri bulunduğu gibi unsurları da saptayıp tedbir alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedi Tepe'deki tarih için yakın koruma...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN