260 yıllık camiyi ateşe verdiler

Tarihi Kemankeş Karamustafapaşa Camisi'nde yangın çıktı. Caminin imamı, bahçe duvarından giren şahsın tuvaletin kapısını kırıp ateşe verdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 26.1.2013
İstanbul Beyoğlu'nda, 260 yıllık tarihi ahşap caminin imam odasında yangın çıktı. Alevlerin sardığı caminin imam odası kül oldu. Namaz kılınan bölümde de maddi hasar meydana geldi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yangın, 06.30 sıralarında Karaköy Necatibey Caddesi Gümrük Sokak üzerinde bulunan Kemankeş Karamustafapaşa Camisi'nin imam odasında gerçekleşti. Çıkış sebebi henüz belirlenemeyen alevler nedeniyle olay yerine ulaşan Beyoğlu, Fatih ve Şişli itfaiye ekipleri, kısa sürede yangını söndürdü. Alevler, bitişikteki camiye sıçramadan kontrol altına alındı. Polis güvenlik şeridi çekerek bölgeyi yaya ve araç trafiğine kapattı. Tarihi camide, imam evinde ve şadırvanda maddi hasar oluştu. Yangın ile ilgili soruşturma başlatıldı. Kemankeş Karamustafa Paşa Camisi'ne bir şahsın bahçe duvarından inerek tuvaletin kapısını kırdığını ve ateşe verdiğini belirten cami imamı Müsellim Kıran, "Hemen itfaiyeye haber verdim. Benim oturduğum kulübe tamamen yandı. İtfaiye 5 dakikada gelip müdahale etti. Eğer itfaiye geç kalsaydı cami ve hemen arka kısmında bulunan ve tamamen ahşap olan Sahil Sıhhiye Merkezi binası ve Karaköy'deki birçok ahşap bina yanardı. Kulübede özel 35 yıllık notlarım, kütüphanem ve bilgisayarlar yandı. Burada madde bağımlıları ve sarhoşlar çok. Camide 3 ay öncede yine tuvalette hırsızlık olmuştu. Yangın araştırılıyor" dedi.

1'İNCİ MAHMUT'TAN KALMA

Cami tarihçesi ile ilgili bilgi veren Kıran, "Burası saray camisidir. 1'inci Mahmut zamanında Kara Mustafa Paşa adına cami olarak yapılmış. 20 yıl önce restorasyon görmüş fakat yıllara dayanamamış minaresinin şerefiyesi dahi dökülmüş. 2 ay sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bakıma ve tadilata alınacağı belirtildi" diye konuştu. Cami çevresinde gemi acenteliği yapan ve 55 yıllık Karaköy esnafı olan Cengiz Küçükyılmaz ile milli basketçi Mehmet Baturay, yangını görünce gözyaşlarını tutamadıklarını ve Allah'ın evini yakan insanı anlayamadıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
260 yıllık camiyi ateşe verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN