Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 26.1.2013 07:57 Güncelleme Tarihi: 26.1.2013 10:27

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Trakya'da gün içerisinde etkili olacak yağmur ve karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde kar şeklinde görülecek.

Rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetlenmesi ve hissedilir derecede sıcaklık düşüşü nedeniyle akşam saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kar yağışı bekleniyor.

Gece saatleri ile yarın (pazar) kar yağışı Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul'un Silivri ve Çatalca çevrelerinde etkisini aralıklarla sürdürecek.
Trakya'da kar yağışı ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli olunması istendi.

HAVA SICAKLIĞI:
Trakya'da 4 ila 6 derece olmak üzere, yurdun kuzeybatı kesimlerinde 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın kuzey kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu (poyraz), Kıyı Ege, Çanakkale, Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri ve Antalya çevrelerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (30-60 km/s) esmesi bekleniyor.METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İzmir, Aydın, Manisa, Çanakkale, Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri (Ayvalık, Edremit, Burhaniye), Antalya ile Isparta'nın Sütçüler; Burdur'un Ağlasun, Çeltikçi, Bucak ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/metrekare) ve yer yer şiddetli (76-100 kg/metrekare) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani su baskını, sel, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksama vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR ve BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI: Rüzgarın Ege kıyıları ile Antalya çevreleri başta olmak üzere batı bölgelerde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (30-60 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü ve artan sıcaklık nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölge genelinde yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Trakya kesimi (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) ile İstanbul'un Silivri ve Çatalca çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Çanakkale ile Balıkesir'in batı kıyı ilçelerinde (Edremit, Ayvalık, Gömeç, Havran ve Burhaniye) yer yer kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kuzey kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu (poyraz), Çanakkale çevrelerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

EGE: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak, kıyılarının gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare), yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/metrekare) ve şiddetli (76-100 kg/metrekare) olması bekleniyor. Rüzgar kıyı kesimlerde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli lodos nedeniyle yaşanabilecek baca gazı zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz ile zamanla Mersin, Kahramanmaraş, akşam saatlerinden sonra Adana ve Osmaniye çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya, Isparta'nın Sütçüler; Burdur'un Ağlasun, Çeltikçi, Bucak ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/metrekare) ve yer yer şiddetli (76-100 kg/metrekare) olması bekleniyor. Rüzgar batı kıyılarında güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Eskişehir çevreleri, zamanla bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur, akşam saatlerinden itibaren bölgenin kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Lodos nedeniyle yaşanabilecek baca gazı zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Samsun, Amasya ve Çorum, gece saatlerinde iç kesimleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak; Gümüşhane ve Bayburt ile iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Malatya, Tunceli, Elazığ, Erzurum, Bingöl, Ağrı, Muş ve Bitlis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin batısında yağmur ve sağanak, kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Güneyli rüzgar ve yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Diyarbakır ve Adıyaman çevreleri ile zamanla doğu kesimlerinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN