Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kavgada 4 kişi öldü iki aile perişan oldu

Giriş Tarihi: 26.1.2013 21:16 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 12:04

Van'ın Başkale ilçesinin Erenler köyünde akraba iki aile arasında çıkan silahlı kavgada baba ve 3 oğlu hayatını kaybetti, geride kalan iki ailenin hayatı ise adeta kabusa döndü.

Van'ın Başkale ilçesinin Erenler köyünde akraba iki aile arasında çıkan silahlı kavgada Hıdır Deli ve 3 oğlu yaşamını yitirdi, cinayet şüphelisi 3 kişi kaçtı. Şüphelilerin yakınları güvenlik nedeniyle başka bir köye gönderildi. Geçen sürede iki aile üyelerinin de geçim sıkıntısına düştüğü, psikolojik sorunlar yaşamaya başladığı ortaya çıktı. Başkale Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Van Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, bu ailelere psikolojik destek verip, gıda ve giyim yardımında bulundu.

Erenler köyünde geçtiğimiz 20 Aralık'ta akraba iki aile arasında çıkan silahlı kavgada Hıdır Deli ile çocukları Kadir, Cengiz ve Abdulkerim yaşamını yitirdi. Cinayetin şüphelisi olan 3 kişi ortadan kaybolunca, aileleri de güvenlik nedeniyle farklı bir köye gönderildi. Ancak ailenin kadın ve çocuklardan oluşan çok sayıda üyesi yerleştirildikleri köyde, ölenlerin yakınları ise cinayetlerin işlendiği köylerinde geçim sıkıntısına düştü, psikolojik sorunlar yaşanmaya başladı.

Bu sorunlar üzerine Başkale Kaymakamlığı harekete geçti. Van Aile ve Sosyal Politiklar İl Müdürlüğü'nden de destek alan Kaymakamlık, cinayet şüphelisi kişilerin ailelerinin yerleştirildiği ismi gizli tutulan köy ve Erenler köyünde kalan aileler için bir ekip görevlendirdi. Ailelere 2 aylık gıda, giyecek ve çocuklarına oyuncak verildi. Sosyal Hizmet Uzmanı Fadime Soylu ve Başkale Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Diğdem Çakır ise kadın ve çocuklarla konuşup sosyal ve psikolojik sorunlarını dinledi.

HEDİYELERE SEVİNEMEDİLER

Yetkililer, yaşanan olayın ardından güvenlik gerekçesi ile başka bir köye yerleştirilen kayınvalide, 4 gelin ve bunların çocukları olan 10 kız ve 10 erkek, cinayetlerin işlendiği Erenler köyünde yaşamaya devam eden 5 kadın ile bunların çocukları olan 11'i kız 27 çocuk için çeşitli çalışmaların yapıldığını belirtti. Yaşanan kavgada eşini kaybeden Yıldız Deli, kocasının çocuklarını gözleri önünde hayatını kaybettiğini, çocuklarının verilen hediyelere ve çikolatalara rağmen sevinemediklerini gözyaşları içinde anlattı.

Sosyal Hizmet Uzmanı Fadime Soylu, zanlı ve mağdur ailelerin sosyal, ekonomik destek hizmetinden yararlanabilmeleri için çalışma yaptıklarını söyledi. Soylu, "Gözlemlerimiz sonucunda çocukların yerlerinin tespit edileceği korkusu ile okula devam edememekte. Okula devam eden çocukların da okul başarısının düştüğünü gördük. Ayrıca uyum sorunları yaşadıklarını gözlemledik. Mağdur ailelerin ise yaşanan ölüm olayı nedeni ile anne ve çocukların kriz yaşadığını gözlemledik. Ailelerin yaşanan bu krizi en az düzeyde atlatabilmeleri için destek vermeye çalışıyoruz." dedi.

Başkale Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çakır ise yaşanan olayın her iki tarafı da sarstığını anlattı. Kadınların endişeli ve korkulu bir bekleyiş içinde olduklarını belirten Dr. Çakır, "Kadın ve çocuklarda travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon belirtileri baş göstermiş. Psikolojik tedavi görmeleri gerekiyor. Bu kişilerin hastaneye gelmeleri sağlanırsa daha iyi tıbbi destek verip, tedavilerini sağlayabiliriz." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kavgada 4 kişi öldü iki aile perişan oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN