'Not kâğıdıyla' evliliğe son şans

Yargıtay, üç yıldır Fransız yapımı "Kedi" filmindeki gibi hiç konuşmayıp ayrı yataklarda yatan ve not kâğıtlarıyla iletişim kuran çiftin boşanma davasını reddetti

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 21 yıllık evliliklerinin son 3 yılında küs olan ve iletişimi yazdıkları küçük notlarla sağlayan öğretmen çiftin evliliğinin kurtarılabileceğine hükmetti. Fransız sinema yıldızları Jean Gabin ve Simone Signoret'in oynadığı; evlilikleri çekilmez hale gelen çiftin yaşamını konu alan "Le Chat" (Kedi) filmini anımsatan olay, İzmir - Seferihisar'da yaşandı. İkisi de öğretmen olan Ümit D. ve Emine D., mesleklerinin ilk yıllarında evlendi.

MAHKEME: KÂĞITLA OLMAZ

Ancak koca Ümit D., emekli olduktan sonra boşanma davası açtı. Üç yıldır evlerinde konuşmaksızın yaşadıklarını, ayrı yatakta yatıp ayrı masalarda yemek yediklerini anlattı. Dava Aile Mahkemesi sıfatıyla Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme çifti dinledi. Her iki taraf da evlilik içinde, 3 yıldır konuşmadıklarını kabul edip zorunlu hallerde iletişimi yazdıkları küçük not kâğıtlarıyla sağladıklarını belirtti. Tarafların ifadelerine göre bu kâğıtları bazen diğerinin göreceği yere koyuyorlardı bazen de çocuklarına verip onun diğerine vermesini sağlıyorlardı. Mahkeme "Karı-koca olarak birbirlerine yeterli sevgi ve saygıyı göstermemektedirler. Aralarında çocuklar dışında herhangi bir bağ kalmamıştır. Taraflar aynı evde küs yaşamaktadır. Birbirleri ile küçük notlar vasıtasıyla iletişim kurmaktadırlar" diyerek, eşit kusurlu gördüğü çiftin boşanmalarına karar verdi. Koca Ümit D. kararı temyiz etti ve boşanmak konusundaki ısrarını sürdürdü. Dosya, Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi'ndeyken kadın, son dakika girişiminde bulunarak yerel mahkemeye dilekçe verdiği dilekçede boşanmak istemedğini belirtti.

YARGITAY: KURTULUR

Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi karı -koca arasında sorunlar olduğunu kabul etmekle birlikte bu durumların aile birliğinin temelinden sarsıldığı anlamına gelmeyeceğini, tanıkların anlatımlarının da soyut ifadeler olduğunu belirterek yerel mahkemenin boşanma kararını bozdu. Bozma kararından sonra dosya yeniden yerel mahkemeye döndü. Ancak yerel mahkeme ilk kararında direndi ve "bu evlilik yürümez" dedi. Dosya tekrar Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na geldi. Genel Kurul, aile mahkemesinin "boşanma" kararını oybirliğiyle bozdu. Genel Kurul da tıpkı 2'nci Hukuk Dairesi gibi evliliğin kurtarılabileceğine, üç yıllık küslüğün aşılamayacak bir sorun olmadığına karar verdi.

ARALARINA 'KEDİ' GİRMİŞTİ
Belçikalı yazar Georges Simenon'un aynı adlı romanından esinlenen, Jean Gabin ve Simone Signoret'nin rol aldığı 1971 yapımı "Le Chat" (Kedi) isimli filmde, iki yaşlı çiftin yıllar geçtikçe iletişim kuramamaları konu alınıyor. Paris'te bir banliyöde yaşayan ve zamanla iletişimleri kopan eşlerden Julien Bouin bir kedi alır ve ona tutkuyla bağlanır. Eşi Clemence'in kediden nefret etmesi üzerine ilişkileri daha da geriler. Eşiyle neredeyse hiç konuşmayan Julien, çareyi kâğıtlara notlar yazmakta bulur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Not kâğıdıyla' evliliğe son şans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN