Samatyalılar: Semte Mobese istiyoruz

İki aydır yaşanan ve yaşlı Ermeni kadınları hedef aldığı ileri sürülen saldırılar nedeniyle semt halkı Mobese kameraları talep ediyor. Mahalle halkı ise komşularının saldırıya uğramasından üzüntü duyuyor ve saldırganların bir an önce bulunmasını istiyor

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Ermeni nüfusun yoğun olarak yaşadığı Samatya iki aydır korku içinde. Semtte 2012'nin aralık ayından beri 4 yaşlı Ermeni kadının saldırıya uğraması ve içlerinden birinin ölmesi, semtin Ermeni ve Müslüman halkını tedirgin ediyor. Saldırılarla ilgili Ermeni evlerine konuk olduk ve Müslüman esnafla konuştuk.

"ZENGİN DEĞİLLER"
1972'den beri semtte oturan Suzan Öcal; saldırılar başladığından beri evinden dışarı çıkamadığını söylüyor. Türkiye'yi çok sevdiğini ve Müslüman komşularıyla kardeş gibi olduğunu söyleyen Suzan Hanım, pek çok komşusunun ev anahtarının kendisinde olduğunu anlatarak "Kapıları sucuya, elektrikçiye, tüpçüye açmıyorum. Tedirginim. Bunu yapan bir sapık Türkiye'ye mal olamaz, ama yine de yapanların bir an önce bulunması lazım" dedi. Saldırıya uğrayan kadınları tanıdığını söyleyen Öcal, "Eğer bu kadınları zengin diye gözlerine kestirirlerse çok yanılıyorlar. Hepsi fakirdi, aralarından birkaçı kilise yardımıyla geçiniyordu. Son saldırıya uğrayan Sultan Aykar mezarlıklarda dağıtılan yiyecekleri toplayarak karnını doyuruyordu."

"TAKİP EDİLİYORLAR"
Semtte oturan Garo Keyişoğlu, saldırıya uğrayan kadınların adreslerinin bilinçli olarak tespit edildiğini iddia ederek, "Bu kadınlar uzun süre takip ediliyor, yalnız yaşadıkları anlaşıldıktan sonra olaylar yaşanıyor" diyor. Keyişoğlu, bir an önce semtin işlek yerine Mobese kamerası konması gerektiğini söyledi. Doğma büyüme Samatyalı olduğunu anlatan bir Ermeni genç kadın ise, "Kuzenim annesine göz yaşartıcı sprey almış. Bir insanın kendi evinde göz yaşartıcı spreyle dolaşması kadar vahim bir şey olamaz" diye konuştu.

"ÇOĞU MÜŞTERİMİZ"
Semtin Müslüman esnaflarından kuaför Figen Ergen, doğma büyüme Samatyalı olduğunu anlatarak kendilerinin de bu saldırılardan tedirgin olduğunubelirtti. Ergen, "Aynı mahallede oturduğumuz insanlar vahşice öldürülüyor, darp ediliyor, evlerine giriliyor" diye konuştu. Terzi Ahmet Gökçen uzun yıllardır semtte yaşayan biri olarak kendisinin dahi korktuğunu, dükkanlarını erkenden kapatarak evlerine çekildiklerini anlatıyor.

"ERMENİ VATANDAŞLARA YÖNELİK DEĞİL"
Samatya'da uğradığı saldırı sonrasında hastaneye kaldırılan ve yaşam mücadelesi veren 83 yaşındaki Sultan Aykar'ın terzilik yapan kardeşi Agop Yelegen, "Saldırıların tamamen gasp veya hırsızlık amaçları ile gerçekleştiğini düşünüyoruz. Samatya'da bugüne kadar Ermeni vatandaşlara yönelik hiçbir kötü davranış veya ırkçı saldırı ile karşılaşmadık. Saldırıları, münferit vakalar olarak görüyoruz çünkü saldırıya uğrayan ve darp edilen kişiler arasında Ermeni olmayan insanlar da var" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samatyalılar: Semte Mobese istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN