Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahada ölüme 'iş cinayeti' davası

Amatör lig maçında kalp krizi geçirerek ölen Serkan Tuğal'ın ailesi, kulübün yanı sıra Amatör Kulüpler Federasyonu ve TFF aleyhine "iş cinayeti" davası açtı

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Futbol dünyasında çok sık karşılaşılan sahada ölümlere bu kez doktor bulunmadığı gerekçesiyle "iş cinayeti" davası açıldı. İzmir Süper Amatör B Grubu'nda 21 Aralık 2011'de oynanan Güzelbahçe Belediyespor ile Tirespor maçının 10. dakikasında futbolcu Serkan Tuğal (22) kalp krizi geçirerek yere yığıldı.

SAHADA DOKTOR YOKTU

Sahada ambulans ya da doktor olmadığı için Tiresporlu Tuğal'a ilk müdahaleyi tribünde maçı izleyen doktor Ömer Yıldız yaptı. Kalp masajı ve suni teneffüs uygulanan genç sporcu, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 500 metre mesafedeki Balçova Spor Kompleksi'ne çağrılan 112 Acil Servis ile hastaneye götürüldü. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan futbolcunun acılı annesi Hatice ile babası Murat Tuğal; Tirespor Kulübü, Amatör Kulüpleri Federasyonu ve TFF aleyhine, "Maç sırasında sağlık memuru, doktor ve ambulans bulunmadığı halde müsabaka başlatıldı. İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlülükler ihmal edildiği" gerekçesiyle İzmir 6. İş Mahkemesi'ne maddi ve manevi tazminat talebiyle başvurdu.

'İHMALLER ZİNCİRİ ÖLÜM GETİRDİ'
Dava dilekçesinde Tuğal'ın Tirespor'da futbolcu olarak çalıştığı sırada ölmesinin Sosyal Güvenlik Yasası'nın ilgili maddesinde gösterilen, "Sigortalının işyerinde olduğu sırada meydana gelme" ve "İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla meydana gelme" maddelerine uygun olduğu ve ölümünün iş kazası olarak sayılmasını istedi. Sağlık önlemleri alınmadan maçın başlatılması nedeniyle Tuğal'ın ihmaller zinciri sonucunda öldüğüne işaret edilen dilekçede, davalı kurumların 1. derecede kusurlu oldukları kaydedildi. Dilekçede, anne ve baba için 60'ar, kardeşleri Ayfer ve Muhammet Tuğal için ise 20'şer bin TL tazminat talebinde bulunuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahada ölüme 'iş cinayeti' davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN