Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcı, transseksüeli 'cinsiyetten' saydı

İzmir'de, "Konseptimize uymuyorsunuz" denilerek bardan çıkarılan transseksüel Deniz Rojda Solmaz, suç duyurusunda bulundu. Savcılık, hazırladığı iddianamede yargılamanın TCK'nın 122. maddesindeki "cinsiyet ayrımcılığı" fıkrası üzerinden yapılmasına karar verdi

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Türkiye'de CMK'ya 2004'te giren ve cinsiyet ayrımcılığı ifadesini içeren 122. madde hiç görülmemiş bir davayla yargıya taşındı. İzmir'de bulunan Siyah Pembe Üçgen Derneği proje koordinatörü Deniz Rojda Solmaz, 19 Kasım günü kendisi gibi bir başka transseksüel ve bir eşcinsel arkadaşıyla Yıldız Tilbe'yi izlemeye gitti.

'KENDİ İSTEĞİNİZLE ÇIKIN'
Tilbe'nin sahne almasından bir süre sonra bir görevli Solmaz'ı çağırarak "Konseptimize uygun değilsiniz, gitmenizi istiyoruz. Ancak sizi biz çıkarmış olmayalım, rezil olmayın. 15 dakika daha oturduktan sonra isteğinizle çıkın" dedi. Solmaz'ın "Konseptten kastınız nedir" sorusunu "Zor kullanmak zorunda bırakmayın" şeklinde yanıtladı. Ayrımcılık üzerine çalışan bir derneğin üyesi olduğunu ve suç duyurusu yapabileceğini belirten Solmaz, "Bizi ilgilendirmez" yanıtını alınca arkadaşlarıyla çıktı.

BU DAVA ÖRNEK OLACAK

Ertesi gün de avukatını arayan mağdur, işletme sahibi hakkında transseksüel oldukları gerekçesiyle cinsiyet ayrımcılığa uğradıklarını belirterek suç duyurusunda bulundu. İzmir Cumhuriyet Savcılığı da 18 Ocak'ta tamamladığı iddianamede, "tanık anlatımlarıyla şüphelinin ayrımcılık yaptığı konusunun vurgulandığı ve atılı suçu işlediği delillerle anlaşılmış bulunduğundan" yargılamanın 122. maddeden yapılmasına karar verdi. Hak temelli bir örgütte hukuk alanında çalıştığını ve insan hakları eylemcisi olarak ayrımcılığa uğramışken böyle bir şeyin arkasında durmak zorunda olduğunu belirten Solmaz, "Cinsel eğiliminden ötürü mekânlara alınmayan arkadaşlarımız için bu dava örnek olacak" dedi. Dernek avukatı Kerem Dikmen de, 122. maddenin cinsiyet ayrımcılığı bölümünden ilk kez dava açıldığına dikkat çekti. Cinsiyet ayrımcılığının TCK'ya 9 yıl önceki değişiklikle girdiğini belirten avukat Dikmen şöyle devam etti: "Savcılığın ayrımcılığın cinsiyet kimliğinden kaynaklı olduğunu tespit edip davayı 122. maddeden açması çok ciddi bir ilerleme ve kazanım. Türkiye'nin uluslararası anlaşmalarda imzası var ancak bugüne kadar trans bireyleri 'cinsiyet' olarak değerlendiren beyanda hiç bulunmadı. Diğer işletme sahiplerinin transseksüellere ayrımcılık yapamayacaklarına dair emsal teşkil edecektir."

6 AYDAN BİR YILA KADAR HAPİS
TCK'nın 122. Maddesinin "b" fıkrasında, "Kişiler arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, özürlülük, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım yaparak; besin maddelerini vermeyen veya kamuya arz edilmiş bir hizmeti yapmayı reddeden kimse hakkında 6 aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir" deniliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı, transseksüeli 'cinsiyetten' saydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN