Türkiye'nin en iyi haber sitesi

200 milyonluk yazı

Giriş Tarihi: 28.1.2013

Sarıyer'e bağlanan Maslak, Ayazağa ve Huzur Mahalleleri ile ilgili kararın ardından resmi yazı Şişli Belediyesi'ne gönderildi. Kararla, Şişli Belediyesi'nin geliri yarı yarıya düşecek

TBMM'de uzun tartışmalar sonucu geçen 13 ilin büyükşehir yapılmasıyla ilgili tasarı aralık ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayından sonra yürürlüğe girdi. Tasarı içerisinde kamuoyunda en çok gündeme gelen ise, Şişli'den alınarak Sarıyer'e bağlanan Maslak, Ayazağa ve Huzur Mahalleleri oldu. Şişli Belediyesi'nin bölgeye yeni yapılan lüks konut projeleri, plan tasdiki, ruhsat ve vergilerden yaklaşık 200 milyon lira gelirinin bulunduğu üç mahalleyle ilgili son adımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi attı. Tasarının resmi gazetede yayımlanmasından sonra Şişli Belediyesi'ne İBB Emlak Müdürü Mehmet Sezer imzasıyla 19 Aralık'ta bir yazı gitti. Yazının konu bölümünde, 'eski Şişli, Yeni Sarıyer ilçesi 1/5 bin ölçekli Ayazağa Nazım İmar Planı Hakkında' bilgisiyle giden yazıda şu görüşlere yer verildi: "TBMM'de 6 Aralık tarih ve 28489 sayılı resmi gazetede yayımlanan karar ile söz konusu alanı kapsayan ilçe sınırlarında değişiklik meydana geldiğinden konu ile ilgili plan teklifinin şu an itibariyle Sarıyer Belediyesi tarafından yapılması gerekmekte olduğu anlaşılmaktadır..."

GELİRİ YARI YARIYA DÜŞECEK
Şişli Belediyesi'nin 2011'de 256, 2012'de 320, 2013'te ise yaklaşık 496 milyon lira olarak gerçekleşen yıllık bütçesi yeni yasayla yarı yarıya düşecek. 4 bin 440 iş yerinin bulunduğu plazalar diyarı Maslak'ta 40'a yakın kule bulunuyor. Maslak, Şişli Belediyesi'nin en çok emlak vergisi aldığı bölge durumundaydı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
200 milyonluk yazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN