Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Obezite küresel bir salgın kadar etkili'

Dünya Ekonomi Forumu'nda düzenlenen bir panelde, önlem alınmazsa 20 yıl içinde dünya nüfusunun yarısının obez olabileceği tehlikesine dikkat çekildi

Giriş Tarihi: 28.1.2013
İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'ndaki bir panelde çağımızın en büyük sorunu obezite masaya yatırıldı. Dünya liderlerini uyaran uzmanlar, en kısa sürede önlem alınmazsa küresel bir salgın benzeri etki yapacak obezitenin 20 yıl içinde insan nüfusunun yarısından fazlasını etkileyeceğini söyledi.

YILDA 2.8 MİLYON KURBAN
Uzmanlar "Tıpkı salgın hastalıklardaki gibi veya sigaraya karşı verilen mücadele gibi obeziteye karşı da savaşılması gerekir. Şehirleşmeyle beraber insanların gittikçe daha hareketsiz bir yaşamı seçmesi kalp ve şeker hastalıklarını tetikliyor. Bu da yılda 2.8 milyon kişinin obeziteden ölmesine neden oluyor" dedi.

KOLAY ULA ŞIMA ENGEL

Panelde konuşan Colombia Üniversitesi'nden Mailman Kamu Sağlığı Okulu'nun Dekanı Linda Fried, dünya çapında 1.4 milyar kişinin şu anda kilolu olduğunu ve hiçbir şeyin değişmemesi durumunda 20 yıl içinde insan nüfusunun yüzde 50 ila 60'ının obez olacağını söyledi. Fried, "Eğer bu bulaşıcı bir hastalık olsaydı, salgın demek normal olurdu. Obezlik sorunu, bölgesel değil; küresel ve sürekli artıyor" dedi. Uzmanlara göre obezite krizini önlemek yönünde atılacak ilk adım, kurbanları iradesizlikle suçlamamak. Uzmanlar asıl problemi yüksek karbonhidratlı besinlerin ucuz ve erişiminin kolay olmasında görüyor.

SAĞLIK SIZ BESİNL ERE VERGİ
Öte yandan araştırmalara göre, Amerikalılar, 1967'ye nazaran yüzde 32 daha hareketsiz. Eğilimin devam etmesi durumunda da 2030'a kadar yüzde 50 daha hareketsiz olacaklar. Çinliler'in 50 yıl içinde yüzde 45 daha hareketsiz oldukları belirtildi. Hükümetlerinde besine yaptıkları mali sübvansiyonlarla sağlıksız besin tüketimini desteklediğini söyleyen uzmanlar, ürünlere kalori bilgilerinin yazılması, porsiyonların küçültülmesi ve sağlıksız besinlere verginin olumlu yönde atılacak adımlar olduğunu belirtti. DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Obezite küresel bir salgın kadar etkili'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN