Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da 'sessiz katil' 5 can aldı

Giriş Tarihi: 28.1.2013 10:39 Güncelleme Tarihi: 28.1.2013 14:35

İstanbul'da, İGDAŞ'ın 'sessiz katil' olarak tanımladığı karbonmonoksit zehirlenmesine bir yenisi daha eklendi.

'da anne ile 4 çocuğunun hayatını kaybettiği zehirlenmeye in neden olduğu kaydedildi.

Anne Hamide Özyapı ve çocukları Filiz, Salih, Yusuf Kamil ile Gülay Özyapı'nın hayatını kaybettiği Şemsipaşa Mahallesi'ndeki olay yerinde inceleme yapan İGDAŞ ekipleri, zehirlenmeye kaçak olarak bağlanan şofbenin neden olduğunu açıkladı.

Yetkililer, İGDAŞ'ın bilgisi dışında bacalı şofben bağlandığını belirtti. Havanın aydınlanmasıyla birlikte 'sessiz katil'e davetiye çıkaran şofbenin bacasının mutfak camından dışarı çıkartıldığı görüldü.

Bu arada komşuları, "Eve girdiğimizde hepsi hayatını kaybetmişti, çocuklar morarmıştı. Yapılabilecek hiçbir şey yoktu." diyerek olayı anlattı.ZEHİRLENEN ANNE İLE ÇOCUKLARI BARTIN'DA TOPRAĞA VERİLECEK

Gaziosmanpaşa'da, gaz zehirlenmesi sonucu hayatını kaybeden anne ile 4 çocuğunun cenazesi Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. Cenazelerin çıktığı sırada baba Hüseyin Özyapı gözyaşlarına boğuldu. Cenazelerin Bartın'da toprağa verileceği belirtildi.

Küçükköy Şemsipaşa Mahallesi'nde bir apartmanın bodrum katında meydana gelen olayda baba Hüseyin Özyapı (35), kapıyı kimsenin açmamasından şüphelendi. Eve giren Özyapı, eşinin ve 4 çocuğunun cansız bedeniyle karşılaştı. Anne Hamide Özyapı (35) ile çocukları Gülay (16), Filiz (13), Salih (11) ve Yusuf'un (10) cenazeleri otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı. Hüseyin Özyapı ve yakınları işlemlerin tamamlanmasının ardından cenazeleri aldı. Cenaze aracının ayrıldığı sırada baba Özyapı gözyaşlarına boğuldu. Yakınlarının koluna girdiği Özyapı ayakta durmakta güçlük çekti. Cenazelerin yarın öğle namazına müteakip memleketleri olan Bartın'ın Kozcağız Beldesi Ustaoğlu Köyü'nde toprağa verileceği öğrenildi.

Öte yandan, gazetecilere açıklama yapan amca Ramazan Özyapı, evde kaçak doğalgaz bulunduğu iddialarını cevapladı. Amca Özyapı, "Hiçbir bilgimiz yok. Kaçak bağlantı olup olmadığını bilmiyoruz. Kaçak varsa nereden olduğunu bilmiyoruz. Bir ocak söndü, 5 tane yeğenimizi kaybettik. Babanın durumu da iyi değil. O yüzden tam olarak evde nasıl bir durum olduğunu bilemiyoruz. Cenazeler dün akşam iki ayrı özel hastaneye gönderilmişti. Hastanenin birinde cenazelerimiz kefenlenerek bize verildi. Ancak diğer hastanede baştan savma bir işlem yapılmış. Cenazelerimiz bize yarı çıplak vaziyette verildi." şeklinde konuştu.

DOĞALGAZ DERNEĞİ BAŞKANI RAMAZAN ERGÜN AÇIKLAMA YAPTI

Doğalgaz Derneği Başkanı Ramazan Ergün, yerel yönetimlerin yetkisiz faaliyet gösteren korsan doğalgaz firmalarına karşı denetim başlatmalarının kazaların artmasını önleyeceği değerlendirmesinde bulundu.

Ergün, İstanbul'un Gaziosmanpaşa'da anne ile 4 çocuğunun karbonmonoksit gazından zehirlenmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, doğalgazın doğru kullanıldığında güvenli bir yakıt olduğunu belirtti.

Doğalgaz kullanımına başlanılabilmesi için yetkili mühendislerce çizilmiş projelere uygun doğalgaz tesisatlarının, gaz dağıtım şirketlerince kontrolünün yapılması gerektiğini ifade eden Ergün, doğalgaz kazalarına karşı şu önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Ergün, şöyle devam etti: ''Mutfaklarınızdaki ve bacalı cihazlarınızın olduğu odalardaki havalandırma menfezlerini kapatmayınız, eğer menfeziniz yoksa mutlaka açtırınız. Doğalgazın kendine has kokusu vardır, bu kokuyu duyduğunuzda 187 Acil'i arayınız. Evinizin tuğla bacalarını itfaiyeye kontrol ettiriniz. Doğalgaz tesisatlarınıza yetkisiz kişiler haricinde müdahale ettirmeyiniz. Doğalgaz tesisatınızı senede 1 defa yetkili kişilere muayene ettiriniz.

Doğalgaz tesisatı yapım işi 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu'na göre yetki almış kişilerce yapılmalı. Ancak korsan olarak faaliyet gösteren doğalgazcıların denetimsizlik yüzünden yetkisiz olarak doğalgaz işlerini yaptıkları bilinmektedir. Özellikle yerel yönetimlerin yetkisiz olarak faaliyet gösteren korsan doğalgaz firmalarına karşı denetim başlatmaları ve inşaat projelerinde ruhsat alma esnasında doğalgaz tesisatlarının yapımı için mutlaka yetkili firma istenmesi kazaların artmasını önleyecek. Bir diğer hususta doğalgaz tesisatlarının bakımının yapılmasıdır.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziosmanpaşa'da 'sessiz katil' 5 can aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN