Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dizilere 'mutlu aile' ayarı

Aile Bakanlığı, TV dizilerinde nefret içerikli söylemler yerine sosyal içerikli mesajların işlenmesini istedi. Çağrıya ilk cevap "koruyucu aile"nin işlendiği atv dizisi Krem'den geldi

Giriş Tarihi: 29.1.2013
Türk halkının vazgeçilmezi televizyon dizilerine "mutlu, geniş aile" temaları ve bilinçlendirici unsurlar dahil oluyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dizilerde sosyal sorumluluk konularına yer verilmesi için harekete geçti. Aile Bakanı Fatma Şahin'in öncülüğünde senarist, yönetmen ve yapımcılarla düzenli toplantılar gerçekleştirilirken, her kesimin kaçırmadan takip ettiği TV dizilerinde kin, nefret içerikli söylemler yerine sosyal içerikli mesajların işlenmesi istendi. Yapımlarda Alo 183 şiddet hattı, eşi vefat eden kadınlara yardım, engelliler gibi duyarlılık çalışmalarının işlenmesine yönelik ortak çalışma başlatıldı. Bakanlığın çağrısına karşı ilk adım atv'nin sevilen dizisi Krem'de atıldı. Dizinin son bölümünde Bakan Şahin'in özellikle hassasiyet gösterdiği yurtlarda kalan kimsesiz ve muhtaç çocuklara yönelik "koruyucu aile" sistemine değinildi. Krem dizisinde bundan sonra koruyucu aile nasıl olunacağı, başvuru yolları ve kimsesiz çocuklar işlenecek.

EKRAN BAŞINDA GÜNDE ÜÇ SAAT...

Uygulamanın temeli geçtiğimiz yıl TV izleme alışkanlıklarına ilişkin yapılan araştırmanın sonuçlarına dayanıyor. Türk halkının yüzde 56'sının günde 3 saatten fazlasını TV dizilerini izleyerek geçirdiği saptanırken, vatandaşların yüzde 48'i televizyondaki cinsel içerikli yayınlardan rahatsız oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dizilere 'mutlu aile' ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN