Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Giriş Tarihi: 29.1.2013 07:38 Güncelleme Tarihi: 29.1.2013 12:29
Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz kıyılarında yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

METEOROLOJİDEN 3 İLE YOĞUN KAR UYARISI

Van, Hakkari ve Şırnak çevreleri için yoğun kar yağışı uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bu akşam saatlerinden itibaren Doğu Anadolu'nun doğusunda başlayacak kar yağışı, zamanla şiddetini artıracak.

Tahminlere göre, bu gece saatleri ile yarın Hakkari, Şırnak ve Van çevrelerinde yoğun kar yağışı (20 santimetre ve üzeri) gerçekleşecek.

Yetkililer, vatandaşları, görüş mesafesinde azalama, ulaşımda aksama, buzlanma ve don olayı ile çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve zaman zaman fırtına (30-50km/s, zaman zaman 70 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Doğu Anadolu'nun doğusunda görülecek yağışın zamanla şiddetini artırarak, bugün (Salı) Hakkari, Van ve Şırnak'ın yüksek kesimlerinde yoğun kar (20 cm ve üzeri), Şırnak İl merkezinde kuvvetli yağmur ve sağanak (21-50 kg/metrekare) şeklinde etkili olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (yoğun kar yağışı sonucu görüş mesafesinde azalama, ulaşımda aksama, buzlanma ve don olayı, muhtemel çığ tehlikesi, kuvvetli yağmur ve sağanak sonucu ani, sel, taşkın, heyelan) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YOĞUN SİS UYARISI: Bu sabah ilk saatlerde Kars, Ağrı, Batman ve Mardin ile Konya'nın Beyşehir ilçesinde yer yer yoğun sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (düşük görüş mesafesi ve ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğu kesimlerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Trakya ile bölgenin yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde (Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya) buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı, zamanla çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Göller Yöresi'nde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, zamanla parçalı bulutlu; sabah saatlerinde kuzey ve doğusu ile öğle saatlerinde doğusunun aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusu ile yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Sabah saatlerinde Konya'nın Beyşehir ilçesinde yer yer yoğun sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, zamanla parçalı bulutlu; öğle saatlerine kadar bölge geneli, akşam saatlerine kadar kıyı kesimleri ile Kastamonu ve Karabük çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, Malatya dışında bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar, Şırnak il merkezinde yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların; Van, Hakkari ve Şırnak'ın yüksek kesimlerinde yoğun kar, Şırnak il merkezinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don hadisesi ile birlikte bu sabah saatlerinde yoğun olmak üzere Kars ve Ağrı çevrelerinde sis hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:
Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde Siirt çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ilk saatlerde Mardin ve Batman çevrelerinde yer yer yoğun olmak üzere sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN