Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhteşem aymazlık

Giriş Tarihi: 29.1.2013

500 yıllık tarihi yaşatan Topkapı Sarayı, alevlere karşı aciz durumda. Harem, kumaş deposu ve arşivdeki otomatik söndürme sistemleri ise devede kulak

Size uzun uzadıya Topkapı Sarayını anlatacak değilim. Yani "ne muhteşem ve eşsiz bir mekândır", "gücü, haşmeti nereden gelir" falan bu malumları ilam edecek değilim. Bütün bunları dünya biliyor çünkü. Bilinmeyen ise bu eşsiz sarayın koynunda yılan olup büyümüş yangın tehlikesi. Karamsarlık çığırtısı yapmak için değil, tekerlek kırılmadan yol gösterici olmak için söylüyorum. Lütfen kulak verin. Topkapı Sarayı ziyaret salonlarına seksiyon adı veriliyor. Bunun dışında depo ve hizmet binaları var. Yangın yönünden 3 kısım altında incelenirse ortaya çıkan şu zafiyetler göze çarpıyor: "Ziyaret salonları genellikle yığma taş şeklinde yapı tarzında ve çatıları beton üzerine kurşun kaplama. Bunlar arasında en riskli olan ünlü Harem Dairesi. Çünkü Harem'in yüzde 80'i çatısı ahşap ve kaplama kurşundan oluşuyor. 450 odadan oluşan Harem kısmının sadece gözdeler kısmında yangın alarmı ve duman dedektörü var. Otomatik yangın söndürme sistemiyse yok."

KURTULMASI İMKÂNSIZ

1- Sarayın ziyaret salonlarının elektrik tesisatları genelde kurşun çatı üzerinden antigojen kablo şeklinde çekili. Çatı aralarında elektrik kablosu yok. Harem bölümü, gözdeler kısmı, 3. Osman Köşkü, 3. Selim odası, 1. Abdülhamit odası gibi kısımlara acilen pencere ve kapı izolasyonları yapılarak duman-ısı dedektörü, yangın alarmı sistemine bağlı olarak çalışacak uygun otomatik yangın söndürme sisteminin (CO2, FM 200 vb) kurulması şart.
2- Avluda kumaş deposu ve saray arşivinde algılama ve otomatik yangın söndürme sistemi mevcut. Bu kadarcık küçük bölüme kurulan bu sistemlerin külliyeyi kurtarması mümkün değil.
3- Avlu trafo merkezi bitişiğindeki depo içinde ahşap portre ağırlıklı eserler istiflenmiştir. Bu kısımlarda da yangın algılama ve otomatik yangın söndürme sistemi kurulması riski en aza indirecek. Sarayda özellikle avlularda bulunan hidrantların yanına zemine gömülü olan hortum ve dolapların hidranta yakın bir yerde 1 metre yükseklikte duvara monte edilmesi gerekli. Ayrıca Harem civarı ve içindeki hidrantların yanındaki yangın dolaplarına en az 100 metre uzunluğunda acil müdahale hortumu konulması şart... Haa bu arada dün, gizli kahraman itfaiyecilerimizin sıkıntılarından da söz edeceğimi yazmıştım. Gündem çok yoğun. Yerim dar. Sözümü bir başka geniş yazıyla tutacağım çok yakında. İtfaiyecileri 5-6 satırla anlatmaya kıyamam çünkü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhteşem aymazlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN