Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gemiler kanser ediyor!

Giriş Tarihi: 30.1.2013

İTÜ, İstanbul ve Çanakkale'de boğazlardan geçen 50 bin geminin sağlık üzerindeki etkileri araştırdı.

"Yaşanabilir İstanbul için Gemi Emisyonları Kontrol Alanı" araştırması, Kalkınma Bakanlığı'na bağlı İstanbul Kalkınma Ajansı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı destekledi. Projede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan alınan, 1 yıllık gemilerin bulunduğu koordinatları ve tiplerini dakika dakika kaydeden sistem (AIS) verileri analiz edildikten sonra her bir gemi için emisyonlar hesaplandı.

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü'nden Doç. Dr. Tayfun Kındap ve Doç. Dr. Alper Ünal koordinatörlüğündeki 15 kişilik ekibin çalışmasına göre boğazlardan geçen bir tanker en az 100 aracın egzoz dumanına eşdeğer bir salınım gerçekleştiriyor. Bunun da toplamda yılda 280 kişinin akciğer kanseri, 4 bin 200 kişinin de kardiyovasküler hastalıklara yakalanarak erken ölümüne neden olabileceği belirtildi.

İTÜ'lü bilim insanları, bu kirliliğin önüne geçilmesi için Marmara Denizi'nin Emisyon Kontrol Alanı ilan edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu sayede bu bölgedeki gemilerin kullandığı yakıtlar yakından takip edilebilecek ve gemilerin emisyonları minimum düzeye düşürülebilecek. Bu konuda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın çalışmaları da devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemiler kanser ediyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN