Yaz aylarının en şirin 'Ferdi'ydi...

Torba'daki ünlülerin merkez üssü Sanat Evi'nde doğal lider gibi konuşlanırdı... Tarihi sakız ağacının gölgesiyle korunan özel sandalyesinde, matrak sohbetlerin "komutanı" Ferdi Özbeğen'di o adam...

Giriş Tarihi: 30.1.2013
Akrep Nalan'ın harika lafıdır... "Sevgiyle nefretin bir arada kaynadığı bir çorbadır Torba" der Akrep... Çünkü orada; herkes birbirini çok sever de bazen de 2-3 günlük kapışmalar, didişmeler, kısa süren 'beyaz nefretler' doluşur yaşama. Orada sanatçı taifesini buluşturan eski sinema kurtlarından Ahmet Sezerel'in 30 yıllık mekânı Sanat Evi var. Köye girip az biraz yürüyen Madam Tussauds Müzesi'ne girmiş gibi ünlü isimlerin arasına düşüverir. Mesela Fatih Ürek'le Fedon yaz boyu bir türlü bitiremedikleri laf ziyanlığını kıyı şezlonglarında yatıp sürdürürken, az ötede İbrahim Tatlıses duayen yapımcı Nazmi Özer'le yemeğine tavla oynamaktadır. Ali Poyrazoğlu eski öğrencisi Şebnem Özinal'la ve eşi Şefik Öztek'le Dalli'de balık yerken, Gülriz Sururi-Engin Cezzar çifti bir sokak arkada oturan Suna Kan'a ikindi kahvesine gitmektedir. Bulundukları her yere neşe, hareket, canlılık ve renk ışınlayan bu kadroların merkez toplantı mekânı ise Sanat Evi'dir dediğim gibi. İşte bu merkez üssünde bir doğal lider olarak konuşlanan bir adam vardı. Tarihi sakız ağacının gölgesiyle korunan özel masadaki özel sandalyesinde oturan, sohbetlerin, matrak muhabbetlerin, saçtığı ilgi alaka manyetiğinin çekim gücüne kapılmışların 'komutanı' Ferdi Özbeğen'di o adam. Sahnelerde, piyanosunun başında, kadife sesi, hoş sohbetiyle seyircisini büyülemiş bu usta sanatçı, özel hayatında da dostlarının vazgeçemedikleri, handiyse mürid- mürşid kıvamında beraber oturup kalktıkları bir söz ustasıydı. 30 yıllık abi kardeşliğimiz ve sırdaşlığımız sürende hastalıklarımızın kesişmesi de dahil hiç can sıkıcı, moral bozucu, tatsız tuzsuz anımız birikmemiş. Bu sevgi adamını belleğimdeki hoş ve sevimli anılarını süzerek uğurlayayım, son yolculuğuna:

'HAYATIMI MÜZİK KURTARDI'
"Müzik bana hayatımı bağışladı" diyorsun üstat. Neden ki? İzmir pavyonlarında başladım mesleğe. O zaman piyano bulmak zor. Kordon'da bir Levantin'in evinde bulduk. Devre göre çok para, 500 lira verdik. Pavyon sahnesine yerleştirdik ama akort bozulmuş. Akort ustası geldi. "3 saat sonra sahnem var, çabuk ol" dedikçe adam darlana-zorlana bitirdi işini. O aceleyle telleri fazla germiş.
Eyvah çok tehlikeli! Müzikle uğraştığın için biliyorsun. Normalinde 7 ton gerilim var o tellerde. Tam şarkımın ortasında piyano infilak etti, bomba patladı sandılar. Teller, ağaç tokmaklar şarapnel gibi yayıldı. Yaralananlar oldu. Nota sehpası önümde. Üstünde defter açık. Kalkan gibi korudu başımı, yüzümü.
Şu pavyon maceralarını kurcalayalım biraz. Ailem Girit'ten göçmüş. Babam gemiye arabasını yüklemiş. Sonra o arabayla VIP taksiciliği yapmış. Derken bir filo kurmuş. Bu refahın içinde büyüdüm. İzmir'in en iyi kolejlerinden birinde okudum. Hem okulumun öğrenci birliği başkanı hem tüm lise başkanlarının başkanıydım. Başvekil Adnan Menderes gelir, ben çıkar konuşurum. Milli Eğitim Bakanı gelir yine beni sürerler önüne.
Hangi özelliklerinden dolayı seçildin? Özelliğim: Belagat, liderlik vasfı aslan burcu, yakışıklıyım. Şarkı söylenecekse Ferdi, nutuk atılacaksa Ferdi. Sonra iktisadı kazandım. İkinci sınıfa geçme hediyesi olarak piyano aldılar. O günlerden birinde babam kalp krizi geçirip öldü. Arabalar borca gitti ve durumumuz sıkıştı. Anacığıma alıştığı yaşamı sürdürebilmesi için okulu bıraktım ve orkestra kurup pavyonlara başladım. İzmir'in öğrenci başkanıyken pavyon müzisyeni olmak ağır geldi Savaşım.
Yaptığın işi bile zor beğeniyorsun be üstat. Bazen de tersi. Hayatımın en onurlu 2 yılı Sivas'ta İşhan Köyü'nde yedek subay köy öğretmenliği yapmamdır. Kışın eksi 15-20 derecede tek derslikli okulda 96 köy çocuğuna ders vermek ve bunun sonucunu alabilmek gururlandırıyor beni...

ERDOĞAN'DAN TAZİYE MESAJI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ferdi Özbeğen'in vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başbakan Erdoğan mesajında, "Ferdi Özbeğen'in ailesine Allah'tan rahmet; sevenlerine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum" ifadesini kullandı. Öte yandan TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Özbeğen'in ailesini arayarak başsağlığı dileklerinde bulundu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz aylarının en şirin 'Ferdi'ydi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN