Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir 'Twitter cinayeti' daha

Giriş Tarihi: 31.1.2013

Ünlülerin asparagas ölüm haberleriyle sık sık gündeme gelen internetteki sosyal paylaşım sitesi Twitter'da, son kurban 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel oldu

Özellikle internet kullanıcılarının en önemli haber alma araçlarından biri haline gelen Twitter, yalan haberlerin kısa sürede yayılıp gerçekmiş gibi algılanmasına, hatta bu anlamda tepkiler oluşmasına neden olabiliyor. Pek çok kişinin kurban haline dönüştüğü bu olayların en alışıldık örnekleri ise ünlülerin asparagas ölüm haberleri. Hastanede tedavi gören Münir Özkul'un yalan ölüm haberi en az 3 kez Twitter'da yayılırken bir süre önce kaybettiğimiz usta Erol Günaydın'ın daha önce 2 kez Twitter'da öldüğü iddia edilmişti. Twitter'ın son kurbanı ise 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel oldu.

DOKTORUNDAN YALANLAMA
Önceki gece "Allahrahmeteylesin" başlığı altında vefatı duyurulan Süleyman Demirel'in özel doktoru sabah saatlerinde iddiayı yalanlamak zorunda kaldı. Doktor Aylin Cesur "Bunların tamamı gerçek dışıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sağlığı yerinde ve kendisi normal hayatını sürdürmektedir" dedi. Ancak Demirel ne ilk ne de son örnek. Sosyal Medya araçlarında "troll" adı verilen ve kullanıcıları cevap yazmaya ya da iletiyi yaymaya yönlendirilen provokatif iletilerle tüm dünyada Twitter kullanıcılarının başı dertte. Ciguli, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Burhan Çaçan da hakkında vefat haberleri yayılan isimler arasında yerini aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir 'Twitter cinayeti' daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN