Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekmekçiyan'ın kayıp olan mezarı bulundu

1982'deki Ankara Esenboğa saldırısını gerçekleştiren teröristlerden Levon Ekmekçiyan'ın mezarı, ailesi tarafından Fransa'ya taşınmak isteniyordu. Üstünde işaret bulunmayan mezarın yeri SABAH'ın araştırmasıyla saptandı

Giriş Tarihi: 31.1.2013
Daha çok yurt dışındaki Türk diplomatlara saldırı düzenleyen terör örgütü Asala'nın üyesi Levon Ekmekçiyan ve Zohrap Sarkisyan, 7 Ağustos 1982'de Esenboğa Havalimanı'na silahlı baskın yapmış, Sarkisyan'ın da aralarında olduğu 8 kişi ölmüş, 70'den fazla kişi yaralanmıştı. Yaralı ele geçirilen Ekmekçiyan 7 Eylül 1982'de çıkarıldığı mahkemede idama mahkum edildi ve 28 Ocak 1983'te Ulucanlar Cezaevi'nde infazı gerçekleştirildi. Levon Ekmekçiyan'ın Fransa'da yaşayan ailesinin avukat Eren Keskin aracılığıyla İçişleri Bakanlığı'na başvurarak cenazeyi bu ülkeye götürmek istemesi üzerine konu tekrar gündeme geldi. Levon Ekmekçiyan'ın gömülü olduğu yeri bilmedikleri için ziyaret edemediklerini belirten aile üyeleri mezar yeri hakkında bilgi istedi; ayrıca cenazeyi taşımak ve kendi gelenekleri doğrultusunda Fransa'ya defnetmek için izin talebinde bulundu. Çok az kişinin bildiği Ekmekçiyan'ın mezarını ise SABAH buldu. Ekmekçiyan, Cebeci Asri Mezarlığı'nda 504 ada 55 parselde yatıyor. Ancak mezarın Ekmekçiyan'a ait olduğunun anlaşılması, dışarıdan mümkün değil. Mezarın başında taş, çevresinde bir belirti bulunmuyor. Ankaralı Ermeni kökenli vatandaşların mezarlarının bulunduğu bölümdeki mezar, yanındaki mezarla birlikte bir toprak yükseltisi görünümünde. Mezarlık kayıtları Ekmekçiyan'ın defnedildiği yeri belirliyor, o dönemi yaşayanlar da mezarın yerini biliyor.

DİNİ TÖREN İSTEMEDİ

O günlerin tanığı olanlar, çeşitli kaygılar ve Asala'ya duyulan yoğun antipati nedeniyle mezarın taşsız olduğunu ifade etti. Kimliklerinin gizli kalmasını isteyen bazı tanıkların anlatımına göre infazın kesinleşmesi üzerine Ankara Emniyeti'nde o dönemde görevli olan "Colombo" ve "Sarı" lakaplarıyla anılan bir emniyet müdürü harekete geçti. Ankara'daki Katolik Kilisesi ile temas kurdu ve "Mon Perr" olarak tanınan rahipten yardım istedi. Katolik Kilisesi ise Ermenilerin mezheplerinin Gregoryen olduğunu belirterek, polisi Ermeni cemaatine yönlendirdi. Ermeni önde gelenleriyle temas kuran Ankara Emniyeti, "Ekmekçiyan'ın infazı gerçekleştirilecek. Ancak idam edileceği için son isteği olabilir. Dini tören ve dua talebinde bulunabilir. Kendisiyle görüşmenizi ve son isteğini yerine getirmemiz konusunda yardımcı olmanızı rica ediyoruz" dedi. Bunun üzerine Ankara Ermeni cemaatinin önde gelen isimleri, İstanbul'daki patrikhaneden din görevlisi talep edip hazırlık yaptılar. Ancak Levon Ekmekçiyan talep etmeyince, dini tören yapılamadı. İnfazı gerçekleştirildikten sonra geceyarısı gömüldü ve başına taş konulmadı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekmekçiyan'ın kayıp olan mezarı bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN