Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 31.1.2013 08:04 Güncelleme Tarihi: 31.1.2013 14:42

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre: Doğu bölgelerdeki yağışlara ilave olarak, ülkemizin batısının öğle saatlerinden itibaren, Trakya'dan başlamak üzere Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı bir sistemin etkisine girmesi bekleniyor. Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun güney ve batısında yer yer kuvvetli olacak yağışların; kıyılarda yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde yurdun iç ve doğu bölgelerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Güneydoğu Anadolu'da 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, Güneydoğu Anadolu ile öğle saatlerinde Marmara'da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ile akşam saatlerinden sonra ülkemizin kuzeybatısında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Adıyaman, Ş.Urfa) ile Doğu Anadolu'nun güney ve batısında (Bitlis, Bingöl, Muş, Tunceli, Elazığ, Malatya, Erzincan, Şırnak, Hakkari, Van) yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksama, ani sel, yerel su baskını vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Ülkemizin güneydoğusunda (Hakkari, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Şırnak ve Batman) toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI:
Sabah ve gece saatlerinde yurdun iç ve doğu bölgelerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Trakya zamanla bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinde Edirne ve Kırklareli, gece saatlerinde Bilecik ile Balıkesir ve Bursa'nın yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; akşam saatlerinden sonra kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde Trakya ile bölgenin yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

EGE: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde kuzeybatısının zamanla bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Güney Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/s) esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, K.Maraş ile gece saatlerinde bölgenin batısının aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Antalya'da yağmur ve sağanak diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Sivas ile gece saatlerinde Eskişehir, Ankara ve Çankırı çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra batısının, gece saatlerinde batısı ile Karabük ve Kastamonu çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur, iç ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ile Samsun, Amasya, Ordu ve Tokat çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin kıyılarında yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU:
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin güney ve batısında (Bitlis, Bingöl, Muş, Tunceli, Elazığ, Malatya, Erzincan, Şırnak, Hakkari, Van) yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Şırnak ve Hakkari çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden, yağışların yer yer çamur şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle, yağmur ve karla karışık yağmur, yüksekleri ile zamanla bölgenin kuzey kesimlerinde kar şeklinde görülecek yağışların; Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Adıyaman ve Ş.Urfa çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin doğusunda toz taşınımı beklendiğinden, yağışların yer yer çamur şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN