"Umut'u gerçek annesi gelse de vermem"

Antalya'da 5 yıldır 'Umut' isimli felçli gencin bakımını üstlenen 3 çocuk annesi Gülsüm Kabadayı, ' Rusya'da bir kadın Umut'un 2004 yılında bu yana kayıp olan Pavel Kuklin olabileceği söyledi. Ben, Umut'u veremem ama O, anneyi Antalya'ya bekliyorum" dedi.

Giriş Tarihi: 31.1.2013 15:30 Güncelleme Tarihi: 31.1.2013 15:51
Antalya'nın merkez Aksu ilçesinde 5 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu hafızasını kaybeden ve Türk anne Gülsüm Kabadayı, tarafından bakımı üstlenen felçli gencin ailesinin Rusya'dan olabileceği iddia edilmişti.Rus internet kanalı Lifenews'un haberine göre; Antalyalı Gülsüm Anne'nin 'Umut' adını verdiği felçli gencin gerçek isminin Pavel Kuklin olduğu, kendi ülkesinde evli ve bir kız çocuk babası olduğu belirtildi. 27 yaşındaki Pavel'in annesi Tatyana'nın Moskova'dan yaklaşık 3 bin 500 km uzaklıktaki Tomsk bölgesindeki Kopılovo kasabasında yaşadığı bildirilmiş ve annenin gerekli tıbbi testlerden geçtikten sonra Antalya'ya geleceği duyurulmuştu.

Rusya ve Türkiye'deki televizyon kanallarında 'Umut' ile ilgili yapılan haberlerin ardından Gülsüm Kabadayı'yı Antalya'da yaşayan Rus vatandaşlarda yalnız bırakmıyor.Rus asıllı Türk Vatandaşı Leyla Şamiloğlu, 'Umut' ile Rusça diyalog kurdu. Umut'u öz çocuğu gibi sevgi gösteren Şişmanoğlu, göz yaşlarını tutamadı. Umut'un Şişmanoğlu'nun söylediklerine tepki vermesi büyük sevinç yaşattı.

RUSÇA'YA TEPKİ VERİYOR

Antalya'da yaşayan Leyla Şamiloğlu, 'Umut' ile ilgili gelişmeleri hem Rus hem Türk televizyonlarından takip ettiğini belirtti. Antalya'da yaşayan Ruslar olarak 'Umut'un' yanında olduklarını ifade eden Şamiloğlu, " Şimdi gelir gelmez hemen elini tuttum. 'Eğer 'Umut' beni duyuyorsan, elimi sık' dedim. Oda hemen elimi sıktı. Sorduğum sorulara 'Evet' cevabı verince elimi sıkıyor, gözlerini açıp kapatıyor. 'Hayır' demek istediği zaman hiç tepki vermiyor" dedi.

GÜLSÜM ANNE RUSYA'YI BÖYLE AĞLATMIŞTIKENDİSİNE BENZETİLEN FOTOĞRAFA BAKMIYOR

Umut'u kimseye vermeyeceklerini söyleyen Şişmanoğlu, " Onun annesi Gülsüm Anne oldu. 'Umut'a', Rusya'da kendisine bezeyen bir çocuğun fotoğrafını gösterdiğim zaman yüzünü çevirdi. Bakmak dahi istemedi. Kızmaya başladı. 'Umut' benimle Rusça daha iyi diyalog kuruyor. Biz Gülsüm Anne'ye elimizden geldiği kadar destek oluyoruz. Herkese sesleniyorum. Umut'a yardımcı olalım" diye konuştu.

GÜLSÜM ANNE KENDİ ÇOCUĞU GİBİ BAKIYOR

Rusya'da Umut'un annesi olan kişi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Şişmanoğlu, " Umut'un gerçek annesi olsa 5 yıldır neden hiçbir yerden çıkmadı. Rusya'da o kadar çok çocuk kayıpları ile ilgili programlar var. Hiçbir yerde çıkmadı. Poliste haber yok. Eğer bir anne çocuğunu bulmak istiyorsa onun sadece anneler bilir. Gülsüm anne, ne yaptı kendi çocuğu gibi. Türkiye'de Umut annesine ulaşmak için birçok şey yaptı" diye konuştu.

UMUT'UN ÇOCUĞU OLAMAZ

Evli ve 3 çocuk annesi Gülsüm Kabadayı, Türkiye'de 5 yıldır Umut'un ailesini aradığını hatırlatarak, " Rusya'da televizyonlara çıktık. Oradan birisi çıkıyor. Bu çocuk bizim çocuğumuz. Böyle bir şey olmaz. Onların çocuğu kaybolalı 8 yıl olmuş. Umut, 2008'de bulundu. Umut'un çocuğunun olduğunu söylüyorlar. Asla böyle bir şey olmaz 'Umut' daha çok küçük" dedi.

RUS ANNEYİ TÜRKİYE'YE BEKLİYOR

Umut'un annesini merak ettiği için sürekli aradığını anlatan Kabadayı, " Biz Umut'u vermeyiz. Türkiye asla Umut'u vermez. Ben ona çok emek verdim. Türk doktorları çok emek verdi. Gerçek annesi bile olsa ben Umut'u veremem. Bu nasıl bir annedir. Bana hesap verecek. Alamaz Umut'u benden. Umut'un annesi olduğunu iddia eden kadın, Antalya'ya gelirse onu misafirperverlikle karşılarım. Ama asla Umut'u vermem. O anneyi Antalya'ya bekliyorum" diye konuştu.

UMUT'U RUSYA'DAKİ ARKADAŞLARI, ÖĞRETMENLERİ VE KOMŞULARI DA TANIDI

Fedakar Gülsüm Anne'nin 4 yıldır hiç tanımadan baktığı felçli Rus çocuğun gerçek ailesinin Rusya'da ortaya çıktığı iddia edildi. Eski okul arkadaşları, öğretmenleri ve komşuları da genci televizyon programında tanıdı. Annesi ise, "Anne kalbi yalan söyleyemez." diyerek Antalya'ya gitmeye hazırlanıyor. Rusya'da devlet televizyonu Birinci Kanal'ın "Pust Govoryat" (Bırak Konuşsunlar) adlı programında tüm Rusya'yı ağlatan Gülsüm Anne'nin Umut adını verdiği felçli çocuğun tatil için geldiği Antalya'da kaza geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

Bu arada Umut'un annesi olduğunu iddia eden çok sayıda Rus kadının da televizyona başvurduğu belirtiliyor. Rusya devlet televizyonu Birinci Kanal Umut'un annesi olduğunu iddia eden kadınlarla yeni bir program hazırlıyor.

Resmi Vesti televizyonuna göre, Umut'un asıl ismi Pavel Kuklin. Televizyon Pavel'in 17 yaşında okulda kız arkadaşıyla baloda dans ederken çekilmiş görüntüleri ekranlara getirdi. 2001 yılında kayda alınan videoda Pavel'in mutlu bir şekilde dans ettiği de görülüyor. Habere göre, sınıf arkadaşları Pavel'i şimdi televizyonda Antalya'da felçli görünce şoka girdi. Okul arkadaşı Sergey Şirokov da en iyi dostu Pavel'i tanıdığını belirterek, "İki kere izledim programı. Benzerlikler ve bazı şeyler var. Ama kesin bir şey söylemek zor." dedi.

Öğretmenleri de 2004 yılında itibaren kaybolan Pavel'in televizyondaki Umut olup olmadığını incelemek için televizyon programının videosunu defalarca izledi. Bazı öğretmenleri Pavel'i tanıyamazken, çoğunluğu ise Umut'un Pavel olduğundan emin. Öğretmenleri, "Yüzü, mimikleri, sıfatı benziyor." dedi.

ANNE KALBİ YALAN SÖYLEMEZ

Öğretmenleri ve okul arkadaşları mezuniyet fotoğraf belgesini de inceleyerek resimleri karşılaştırıyor. Vesti muhabirleri, Pavel'in yaşadığı eve gitse de ahşap evde kimseyi bulamadı. Çünkü anne ve babasının Pavel'i Türkiye'den alıp getirmek için Moskova'ya uçtuğu belirtildi. Komşularına göre annesi Moskova'ya uçmadan önce, "Annenin kalbi yalan söylemez." diyerek duygularını aktarmıştı. Şimdi ailesi Umut'un Pavel olduğunu kanıtlamak için gerekli numuneleri vermeye hazır olduğunu ve oğullarını Rusya'ya getirmeyi amaçladıklarını da belirtti.

Vesti televizyonu, Pavel eski fotoğraflarının televizyonda gösterilen Umut'la benzerliğine dikkat çekti. Habere göre Pavel'in yurtdışına nasıl gittiği ve trafik kazasında nasıl yaralandığı da gizemini koruyor.

Katılımcılarını gözyaşlarına boğan Birinci Kanal'daki programda ünlü Rus gazeteci Andrey Malahov, Umut ismi verilen erkeğin öz aile ve yakınlarının bulunması için canlı yayında seslenmişti. Moskova'da çekilen programa davet edilen Gülsüm Anne katılımcıları g fedakarlığı dolayısıyla büyük alkış almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Umut'u gerçek annesi gelse de vermem"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN