Türkiye'nin en iyi haber sitesi

47 yıldır vatansız

Suriye'nin Lübnan'a müdahalesi sırasında Lübnan'da doğan, Suriye devletinin kimlik vermemesi nedeniyle 47 yaşına kadar vatansız yaşayan Ziad Awad, iltica talebinde bulunduğu 32 ülkeden de "ret" cevabı aldı

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Ziad Awad... 1966'da Suriye'nin Lübnan'ı işgali sırasında Lübnan'da doğdu. Resmi bir hükümetin yokluğu ve Suriye'nin pek çok vatandaşına kimlik vermemesi nedeniyle, 18 yaşına kadar "vatansız" olarak yaşadı. Kimlik verilmemesine rağmen Suriye ordusuna katılmaya zorlandı. Lübnan ordusuna karşı savaşmak istemeyince, 1984'te Fransa'ya kaçtı. Bu sırada ailesi de ABD'ye iltica etti. 1986'da lejyoner olarak Fransa ordusuna katılmaya karar verdi. Ancak Suriyeli olduğunu ispat edecek belgeyi alamadığı için Fransa devleti de vatandaşlık hakkı vermedi ve onu BM vatandaşı olarak kabul edip, kendisine ülke aramasını istedi. Ziad Awad 1994'e kadar tam 32 ülkeye iltica başvurusunda bulundu, hiçbiri kabul edilmedi. 1994'ün sonunda son çare olarak, bir arkadaşının pasaportuna fotoğrafını yapıştırarak Meksika üzerinden ABD'ye gitti. 1999'a kadar ABD'de yaşadı. Orada anne babasıyla akrabalık bağını ispatlayarak Green Kart'a başvurdu. Fakat yine Suriye vatandaşı olduğunu ispat etmesi gerekti, Suriye hükümeti bir kez daha talep ettiği belgeyi vermedi. ABD'de yeşil kart alamadığı için daha fazla kalamayan Awad, yine yasadışı yollarla Avustralya'ya geçti. Bir süre sonra da vatandaş olmak için müracaat etti. 12 yıl zarfında Fatıma Gazzaoui adlı bir kadınla evlendi ve Ömer adlı bir çocukları oldu, işe girdi, ehliyet aldı, vergi ödedi. Ancak vatandaşlık müracatının prosedürü sürerken, 2011'de Suriye'ye iade edildi.

TÜRKİYE'YE KAÇTI

11 gün Suriye'de kaldıktan sonra, Türkiye'ye kaçtı. Yaklaşık 2 yıldır Türkiye'de olan Awad, geçtiğimiz günlerde Mazlum-Der aracılığıyla BM'ye başvurarak, karısının ve çocuğunun yanına gönderilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını talep etti. Avustralya'da yaşadığı sürece hiç suç işlemediğini söyleyen Awad, Suriye'ye iadesinin evrensel insan haklarına aykırı olduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
47 yıldır vatansız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN