Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oturmak sigaradan daha çok öldürüyor

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Avustralya Sydney Üniversitesi'nde 9 bin denekle yapılan çalışmada T+V başında 6 saat ve fazlası oturmanın ölüm riskini yüzde 11 artırdığı saptandı. Günde 6 saatten fazla oturmak 15 yılda ölüm riskini 3 saatten daha az oturmaya göre yüzde 40 artırıyor. Bu risk sigara tiryakiliğinden bile tehlikeli. ABD'de sigaradan ölenler 3.5 milyon iken oturma kaynaklı obeziteden ölüm sayısı 35 milyon. Uzmanlara göre oturduğumuz sürece kalori yakımı dakikada bir düşüyor, yağları yakımı yüzde 90 azalıyor, iki saat sonra iyi kolesterol yüzde 20'ye düşüyor ve 24 saatten sonra insülin etkisi yüzde 24'e düşerek diyabet riski artırıyor.

'30 dakika yetersiz'
Ayrıca masabaşı iş yapanların kalp - damar hastalıklarına yakalanma riski 2 kat daha fazla. Gün içinde tavsiye edilen 30 dakikalık egzersiz yeterli olmuyor. Kişinin her fırsatta yürümesi gerekiyor.

İki saatten fazla oturma
Dr. Eren Eroğlu: Günde 7 bin adım atın. Yard. Doç. Dr. Özgür Kasımay: İki saattten uzun hareketsiz kalınmamalı. Uzm. Dr. Ayça Kaya: 45 dakikalık tempolu yürüyüş vücut hücrelerini 48 saat koruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oturmak sigaradan daha çok öldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN