Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borçluları sanal âlemde teşhir etti

Giriş Tarihi: 2.2.2013

Yıllardır borcunu ödemeyen müşterilerinden bunalan marketçi Ahmet Düzgün, veresiye defterindeki listenin tamamını okuyup videoya kaydetti ve bunu YouTube ile Facebook'ta paylaştı

Ordu'da yıllardır market işleten Ahmet Düzgün, uzun süredir borcunu ödemeyen müşterilerinin listesini, Facebook ve YouTube'da yayınladı. Aralarında 5 yıllık borçluların bile bulunduğunu belirten Düzgün "Artık borcunuzu ödeyin" diye isyan etti. Ulubey ilçesinde 17 yıldır market işleten Ahmet Düzgün, veresiye alışveriş yapıp yıllardır borçlarını ödemeyen müşterileri için "şeref listesi" hazırladı. Düzgün, alacaklılarının listesini hazırladığı videoda tek tek okudu. "Parası olduğunda büyük marketlere, parası olmadığında küçük esnafa veresiye yazdıran 2008'den beri borcunu ödemeyen ilk 20 müşterim size müjde" başlığı ile hazırlanan videoda Türk bayrağı önünde kamera karşısına geçen Düzgün, "Değerli üçkâğıtçı müşterilerim. Sizler için bir liste yaptım. Tebrik ederim ilk 20'ye girdiniz" diyerek borçlular ve borç miktarlarını tek tek sıraladı.

'DEVİR İNTERNET DEVRİ'
Düzgün, videoyu "Adını saydığım müşterilerim ilk 20'ye girdi, tebrik ederim. İnsanlar sizin nasıl üçkâğıtçı olduğunuzu görsünler" sözleriyle noktaladı. Çaresiz esnaf çektiği videoyu hem Facebook hem de YouTube'da yayınlayarak, veresiye defterini sanal âlemde teşhir etmiş oldu. Ahmet Düzgün, bu yönteme başvurmasının gerekçesini ise şöyle anlattı: "Bir borçludan alacağımı istedim. 'Can güvenliğim yok' diye polise şikâyette bulundu. Sonra alacaklılarımı telefon ile aradım. Hiçbiri telefonlarıma bakmadı. Baktım olmuyor internet aklıma geldi, nasıl olsa devir internet devri. Listede ismini gören bizi aramaya başladı. Para kolay kazanılmıyor. Aslında liste daha kabarık ama ben en yüzsüzlerini seçtim."

DESTEKLEYİCİ YORUMLAR ALDI
FACEBOOK
üzerinden paylaşılan videoyu izleyenler, marketçinin isyanına destek veren yorumlar yaptı:
Mücahit Pulat: Helal olsun ama bunlarda utanma yok. Televizyona çıksan yine vermez. Gurur olsa bunlarda istenmeden getirir.
Semra Aksu: Biz yokuz değil mi o listede! Bravo, sana bir destek de benden. Ben de paylaştım.
Cemil Kılıç: Zaman aşımına uğrayanların da listesini çıkarsan iyi olur. İsmail Temel: Sonuna kadar haklısın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borçluları sanal âlemde teşhir etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN