Kanseriyle dans eden adam yaşamını yitirdi

Giriş Tarihi: 2.2.2013

Amansız hastalığıyla iki yıldır savaşıyordu Kenyalı Shaaban... Ne aşka ara verdi, ne de dansa... Sevdiğiyle nikâh masasına oturdu, hayatla salsa yaparken kanseriyle de dans etti adeta... Ta ki önceki güne kadar...

Kenyalı İbrahim Abubakar Shaaban... Dostları onu İmu Shaaban olarak tanıdı. Onu memleketinden 8 bin kilometre uzakta meşhur eden dansıydı. Yakalandığı kanser hastalığıyla öylesine savaştı ki ölüm baş ucundayken bile hayata sımsıkı sarılıp, ne aşka ne dansa ara verdi. En büyük aşkı Funda Koçak ile hastalığının gölgesinde oturdu nikâh masasına. Hayatla salsa yaparken, kanseriyle dans etti. Ve insanlara, yaşamın her anının dolu dolu umut içinde geçirilmesi gerektiğini öğretti. Geçen hafta kalbi 5 dakika durdu. Ama o savaşa devam etti. Biricik aşkı Funda Koçak, başından bir an olsun ayrılmadı hayat arkadaşının. Ta ki önceki güne kadar. İmu Shaaban, 2 yıldır savaştığı akciğer kanseriyle mücadelesini kaybetti. Geride dansı ve aşkla hayata sarılmasını öğrettiği onlarla öğrencisini bırakarak. Funda Shaaban, biricik aşkının ölüm haberini "Canımdan can olan yüreğim, eşim, kocam, her şeyim İbrahim Shaaban yani İmumu, kaybettim" diyerek duyurdu.

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ
İmu Shaaban Kenyalı 30 çocuklu bir ailenin çocuğuydu. Babasının beşinci eşinden olan 13 çocuğundan 6'ncısıydı İmu. Kenya'da okullarımı hep birincilikle bitirmişti. Liseyi burslu okumuş. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü burslu kazanmıştı. Ama bu bölümden yatay geçişle yönetim bilişim sistemlerine geçince bursu kesilmişti. Yeniden sınava girdi. Bu kez de İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazandı. Maddi imkanları olmayınca o da hem okuyup, hem çalışmak zorunda kaldı. Ve en iyi bildiği işi yani dans etmeyi, İstanbul'da öğretmek için bir dans okulu açtı. Gümüşsuyu'nda "İmu Dance Company" adında bir dans okulu açan Shaaban, kısa bir süre sonra akciğer kanseri olduğunu öğrendi. Onu öğrencilerinin ona destek olmak için düzenlediği dans gecesinde tanıdık. O'na 'kanseriyle dans eden adam' diyorlardı. Çünkü kansere rağmen hayata sımsıkı sarılıyor ve insanlara da bunu yapmaları gerektiğini aşılıyordu.

MUTLULUĞU YARIM KALDI

Kısa bir süre içinde Türkiye'nin en iyi dans öğretmenlerinden biri oldu. Latin dansları, özellikle salsada ustaydı. Dans sayesinde en büyük aşkı Funda Koçak'ı tanıdı. Funda, hastalığına rağmen büyük bir aşkla tutundu İmu'ya. Kemoterapi tedavisi gördüğü hastanede kansere inat, hemşirelere ve doktoruna salsa yapmayı öğretti. Funda Koçak ile 13 Aralık 2011'de nikâh masasına oturdu. Düğününde de salsa yaptı. İki sevgiliyle konuştuğumda İmu Shaaban, gözlerindeki hüzne rağmen, "Ne olursa olsun beraberiz. Gelecekte de her şartta beraberiz. Geniş bir aile olmadan bu hayattan gitmek yok" diyordu. Funda Koçak ise "Kansere inat evleniyoruz. Yeneceğiz" diyordu. Ama her şey yarım kaldı. Geçen hafta kalbi duran İmu Shaaban, Beylikdüzü Medicana Hastanesi'ne kaldırıldı. 5 dakika kalbi duran İmu Shaaben, doktorların çabalarıyla yeniden hayata döndü. Ancak önceki sabah, akciğer kanserine karşı verdiği savaşı kaybetti.

VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİ

Hayata İmu'suyla birlikte tutanan Funda'nın tüm hayalleri yarım kaldı. İmu'nun bir vasiyeti vardı. O da çok sevdiği İstanbul'da defnedilmek. Böylece Funda'dan da ayrılmak zorunda kalmayacaktı. İmu'nun vasiyetini Kenya'daki ailesi de kabul etti. İmu dün ikindi namazında Büyükçekmece Yeni Mezarlık Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Yeni Mezarlık'ta toprağa verildi. Geride ise memleketinden 8 bin kilometre uzaktaki adamın, hastane odasında bile yaptığı "dans" gösterisinin anısı kaldı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanseriyle dans eden adam yaşamını yitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN